Running & Sports

Kids & Family

Fitness & Health

Training


Missing

SNICKERS(R) MARATHON(R) Energy Bar marathon & half marathon

Sat Mar 06, 2010

Front Street

                Snickers Marathon Energy Bar Marathon 2010
                               March 6, 2010
                    Boston Marathon Qualifiers for 2011


            MALE AGE GROUP: 18 - 34 QUALIFYING TIME: 3:10:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1     4 Andrey Bryzgalov           32 Hebron KY                 2:21:56.54 
    2     2 Geoffrey Kiprotich         31 Atlanta GA                2:29:33.65 
    3   347 Brooks Keys                29 Anderson SC               2:46:32.82 
    4   489 Gary Dawkins               27 South Pittsburg TN        2:58:37.53 
    5   214 Jason Webb                 34 Chattanooga TN            3:07:47.43 
    6    60 Aaron Telatovich           28 Pensacola FL              3:08:15.48 
    7   487 Brian Conary               27 Myrtle Beach SC           3:08:23.30 
    8    68 Daniel Aminzade            30 New York NY               3:09:40.08 
    9   185 Adam Webb                  31 Chattanooga TN            3:10:43.78 

           FEMALE AGE GROUP: 18 - 34 QUALIFYING TIME: 3:40:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1     8 Janet Cherobon             31 Rome GA                   2:37:56.30 
    2    10 Mary Akor                  33 Bruceton Mills WV         2:44:39.15 
    3    12 Vivian Leting              24 Kennesaw GA               3:00:53.52 
    4   623 Dee Atkins                 32 Duncan SC                 3:00:55.23 
    5   675 Hadley Nyquist             33 P C Beach FL              3:08:20.34 
    6    11 Heather Parks              34 Bruceton Mills WV         3:14:22.23 
    7   102 Arden Stelly               33 Anderson SC               3:17:08.00 
    8   205 Jacquelyn King             25 Douglasville GA           3:23:58.17 
    9    36 Heather Thomas             32 Virginia Beach VA         3:26:28.93 
   10   340 Kristi Stratton            33 Spartanburg SC            3:29:06.60 
   11   333 Beth Presten               28 Bethlehem GA              3:29:37.22 
   12   442 Lee Anne Asbury            34 Atlanta GA                3:29:49.19 
   13   248 Jennifer Snell             34 Oxford AL                 3:36:25.00 
   14    46 Crissy Ivey                30 Pendergrass GA            3:36:39.41 
   15   662 Marielle Connor            25 Augusta GA                3:37:19.35 
   16   427 Ashley Keeton              32 Suwanee GA                3:38:57.06 
   17   144 Allison Ridenour           28 Palatine IL               3:38:58.95 
   18   490 Mary Dawkins               23 South Pittsburg TN        3:39:08.94 
   19   505 Laura McDermott            30 Tallahassee FL            3:39:17.89 
   20   536 Janelle Guyer              32 Vass NC                   3:39:19.07 
   21   492 Lauren Diaz                27 Gainesville FL            3:39:36.26 
   22   203 Tatyana Spencer            33 Tucker GA                 3:39:39.78 
   23   464 Leah McMillion             19 Central SC                3:39:43.88 
   24   616 Amanda Hudson              33 Tallahassee FL            3:39:52.21 

            MALE AGE GROUP: 35 - 39 QUALIFYING TIME: 3:15:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1     6 Jynocel Basweti            36 Santa Fe NM               2:20:46.84 
    2     7 Silah Misoi                36 Kennesaw GA               2:35:13.66 
    3   108 Ryan Robinson              37 Anderson SC               2:48:47.75 
    4   603 Kenneth Kipyego            35 New York NY               2:55:00.39 
    5   436 Brad Buie                  39 Atlanta GA                2:58:53.70 
    6   600 Bradley Bandera            35 Augusta GA                3:03:01.63 
    7   406 Rick Maguire               38 Kennesaw GA               3:04:18.04 
    8   488 Michael Babcock            36 Decatur GA                3:04:50.97 
    9   470 Pablo Henderson            36 Atlanta GA                3:05:57.20 
   10   668 Sean McConnell             39 Cordele GA                3:08:36.91 
   11   168 Rob Peterson               39 Woodstock GA              3:09:50.96 
   12   560 Scott Griffith             36 Niceville FL              3:10:01.46 
   13   251 Ryan Webb                  35 Atlanta GA                3:12:32.79 
   14   123 Bobby Norris               38 Murrayville GA            3:15:39.06 

           FEMALE AGE GROUP: 35 - 39 QUALIFYING TIME: 3:45:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1   677 Liliya Yadzhak             39 Hebron KY                 2:49:39.07 
    2   422 Heidi Spaeth               38 Canton GA                 3:15:54.68 
    3   151 Teresa Kirkman             38 Canton GA                 3:25:56.68 
    4   353 Jennifer Watts             36 Atlanta GA                3:26:24.19 
    5   341 Jenna Carver               37 Smyrna GA                 3:34:10.48 
    6   190 Kelli Mittrucker           35 Woodstock GA              3:42:23.32 
    7   666 Susan Johnson              36 Nashville TN              3:43:47.80 
    8   467 Tami Lewis-Hunt            37 Rootstown OH              3:44:19.75 
    9   114 Tracy Nelson               38 Decatur GA                3:45:06.95 

            MALE AGE GROUP: 40 - 44 QUALIFYING TIME: 3:20:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1   167 Noah Sandler               44 Hopkins MN                3:03:03.64 
    2   156 Richard Borget             41 Springville UT            3:05:21.90 
    3   613 George Neville             41 Warner Robins GA          3:08:17.19 
    4   589 Michael Evans              40 East Troy WI              3:12:42.40 
    5    62 Mark Ellingson             40 Atlanta GA                3:14:40.98 
    6    80 Keith Marshall             44 Alpharetta GA             3:18:52.11 
    7   445 Dave Brannon               40 Gainesville GA            3:19:08.97 
    8   577 Paul Langan                43 Macon GA                  3:19:13.69 
    9   665 Ron Teed                   40 Atlanta GA                3:19:48.23 
   10   378 Chipman Collins            41 Hilton Head Island SC     3:20:03.81 

           FEMALE AGE GROUP: 40 - 44 QUALIFYING TIME: 3:50:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1    13 Lisa Tolley                43 Seneca SC                 3:01:29.18 
    2   320 Beth Wiggins               44 Peachtree City GA         3:27:02.82 
    3    64 Jennifer Funk              40 Signal Mountain TN        3:29:49.57 
    4   183 Hayriye Ayhan              40 Atlanta GA                3:37:33.42 
    5    21 Jennifer Shafer            42 Tallahassee FL            3:46:19.53 
    6   321 Kim Bramblett              40 Peachtree City GA         3:48:10.11 
    7   634 Peccy Vega                 43 Palm City FL              3:49:16.00 
    8   361 Stacy Simmons              44 Amelia Island FL          3:50:47.28 

            MALE AGE GROUP: 45 - 49 QUALIFYING TIME: 3:30:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1   609 Calvin Conner              47 Staten Island NY          2:58:49.44 
    2   401 Donny Walstrom             45 Chisago City MN           3:13:03.85 
    3   552 John Kiser                 49 Grayslake IL              3:19:23.62 
    4   509 Scott Smith                46 Greenville SC             3:27:48.76 
    5   458 Claude Gauthier            45 Albany GA                 3:29:06.08 
    6   433 Doug Lego                  49 Fayetteville GA           3:29:30.44 
    7   231 Frank Davis                49 Tifton GA                 3:29:36.04 
    8    14 Kenneth Widner             49 Gainesville GA            3:30:03.48 

           FEMALE AGE GROUP: 45 - 49 QUALIFYING TIME: 4:00:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1   409 Gert August                46 Lagrange Park IL          3:21:24.10 
    2   523 Kerry Oedel                45 Macon GA                  3:23:11.59 
    3   660 Nancy Stedman              48 Tallahassee FL            3:37:40.64 
    4   633 Leigh Ceci                 45 Tallahassee FL            3:45:51.32 
    5   292 Katherine Owens            49 Summerville SC            3:51:19.49 
    6    78 Robin Safley               46 Tallahassee FL            3:58:32.90 

            MALE AGE GROUP: 50 - 54 QUALIFYING TIME: 3:35:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1   582 Gary Allen                 53 Cranberry Isles GA        2:51:02.24 
    2   527 Dale Heinen                54 Shorview MN               3:06:51.59 
    3   212 Ron Hamric                 53 Bruceton Mills WV         3:18:53.15 
    4   396 Gary Davis                 53 North Little Rock AR      3:29:07.75 
    5    28 Paul Lipsey                50 Newnan GA                 3:29:43.54 
    6   491 Jim Briscoe                50 Jacksonville Beach FL     3:30:28.27 
    7   252 Ned Luczynski              52 Tallahassee FL            3:31:31.92 
    8   524 Dave Oedel                 52 Macon GA                  3:32:32.82 
    9   308 Charles Backstrom          52 Woodstock GA              3:33:47.98 

           FEMALE AGE GROUP: 50 - 54 QUALIFYING TIME: 4:05:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1   621 Susan Lance                50 Whitesburg GA             3:36:56.54 
    2   307 Cheryl Backstrom           52 Woodstock GA              3:37:22.74 
    3   263 Cynthia Gibbs              53 Parkersburg WV            3:52:26.54 
    4   101 Sue Neurath                51 Tucker GA                 3:56:51.10 

            MALE AGE GROUP: 55 - 59 QUALIFYING TIME: 3:45:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1   645 Denny Jordan               58 Roseville MN              3:09:30.70 
    2   332 David Bergeron             55 Long Beach CA             3:28:10.51 
    3   631 Thomas Jones               57 Evans GA                  3:32:25.75 
    4   256 Jimmy Allegood             57 Moultrie GA               3:33:27.45 
    5   456 Robert Wilson              57 Columbus GA               3:35:00.25 
    6   672 Scott Ludwig               55 Peachtree City GA         3:35:31.74 
    7   570 Patrick Binienda           55 Smyrna GA                 3:35:33.91 
    8   466 Mark Greenway              56 Anderson SC               3:39:20.93 
    9   200 Timothy Wilt               56 Murfreesboro TN           3:40:05.23 
   10   483 Wenmin Chuu                56 Hollidaysburg PA          3:44:37.82 
   11   277 William McArthur           57 Macon FL                  3:45:56.01 

           FEMALE AGE GROUP: 55 - 59 QUALIFYING TIME: 4:15:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1   219 Linda Palluch              55 Virginina Beach VA        4:10:02.90 
    2   303 Linda Ball                 58 Easley SC                 4:12:44.81 

            MALE AGE GROUP: 60 - 64 QUALIFYING TIME: 4:00:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1   211 Paul Baswell               61 Loxley AL                 3:20:36.97 
    2   592 John Fetner                61 Atlanta GA                3:43:27.30 
    3   304 James Horne                62 Greenville SC             3:45:13.85 
    4    82 Thomas Pate                61 Columbus GA               3:46:51.45 
    5   498 Ivins Steinhauer           61 Stuart FL                 3:52:49.81 
    6   346 Gary Bertolet              60 Fort Washington PA        3:58:56.05 

           FAMALE AGE GROUP: 60 - 64 QUALIFYING TIME: 4:30:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1   474 Marian Loftin              63 Mobile AL                 4:14:05.03 

            MALE AGE GROUP: 65 - 69 QUALIFYING TIME: 4:15:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1   657 Ken Brewer                 68 Oxford AL                 3:26:50.80 
    2   115 Ron Mastin                 69 Woodstock GA              3:52:25.12 

        MALE AGE GROUP: 80 - 99 QUALIFYING TIME: 5:00:59.99
Place No.   Name                      Age City,st                 Nettime      
===== ===== ========================= === ======================= ============ 
    1   331 Clarence Hartley           80 Young Harris GA           4:39:22.74