Running & Sports

Kids & Family

Fitness & Health

Training


Missing

Run, Jane, Run

Sun Aug 15, 2004

Cleveland, , 44113

run, jane, run races

Cleveland, OH

08-15-04

 

5K

 

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Tom Maloney             Cleveland  OH       39        1      17:30.4    3:30/K

Top

 

Male 11 to 14

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Scott Campbell          Upper Arlington  OH 13        3      19:31.2    3:54/K

       2    Frank Calorini          Parma  OH           12       11      22:22.4    4:28/K

       3    Jamie Rivera            Lorain  OH          14       13      22:34.5    4:31/K

       4    Jim Kimbro              Olmsted Twp.  OH    11       31      25:25.6    5:05/K

Top

 

Male 15 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Brian Campbell          Columbus  OH        16        9      21:49.0    4:22/K

       2    Ryan Hoover             Richmond Heights  O 17       15      22:45.7    4:33/K

       3    Peter Cimbal                                16       25      24:15.5    4:51/K

Top

 

Male 25 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Chris Cummings          Cleveland  OH       28       34      25:42.6    5:08/K

       2    Andy Comer              Lakewood  OH        27       52      28:34.0    5:43/K

       3    Rob Lang                Lakewood  OH        29       56      29:32.0    5:54/K

       4    Matt Kee                Cuyahoga Falls  OH  28       76      33:14.9    6:39/K

Top

 

Male 30 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    James Djunaidy          Cleveland Heights   32       26      24:27.9    4:53/K

       2    David Martin            Olmsted Township  O 33       29      25:21.6    5:04/K

       3    Hardy Ferder                                34       39      26:18.0    5:16/K

       4    Jon Comune              Hudson  OH          32       86      34:41.4    6:56/K

       5    William Moman           Euclid  OH          33       96      37:29.5    7:30/K

Top

 

Male 35 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    David McCallum          Lakewood  OH        37       54      29:15.5    5:51/K

Top

 

Male 40 to 44

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Jack Harding            Strongsville  OH    43        2      19:27.4    3:53/K

       2    Carlos Rosales          Cleveland  OH       40       16      22:59.6    4:36/K

       3    Ron Conlon              Shaker Heights  OH  44       28      25:18.3    5:04/K

       4    Shawn Keough            Lakewood  OH        41       32      25:32.2    5:06/K

       5    James Dilport           Brecksville  OH     44       40      26:28.2    5:18/K

       6    John Felix              Rocky River  OH     44       49      28:14.0    5:39/K

       7    Glenn Nickerson         Cleveland  OH       44       50      28:16.2    5:39/K

       8    Dan Murphy              Hiram  OH           43      100      38:34.3    7:43/K

Top

 

Male 45 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    George Sanchez          Cleveland  OH       47        8      21:02.7    4:12/K

       2    Glenn Scarborough       Elyria  OH          46       20      23:42.7    4:44/K

       3    Mark Raoford                                45       22      24:02.2    4:48/K

       4    Ed Rockwood             Shaker Hts  OH      49       24      24:08.0    4:50/K

       5    Gerald McBride                              47       51      28:29.7    5:42/K

       6    Don Davis               Chardon  OH         45       80      33:34.4    6:43/K

Top

 

Male 50 to 54

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Epifanio Carrasquillo   Cleveland  OH       53        4      19:41.0    3:56/K

       2    James Kozik             Medina  OH          50        7      20:48.6    4:10/K

       3    Jim Majer               Richmond Heights  O 50       17      23:03.1    4:37/K

       4    Robert Starek           Cleveland  OH       54       37      26:05.3    5:13/K

Top

 

Male 55 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Don Rivera              Sheffield  OH       58        5      19:44.2    3:57/K

       2    Bill Burkley            Parma  OHIO         59       14      22:40.4    4:32/K

       3    Harry Kiefer            Novelty  OH         55      135      56:32.7   11:18/K

Top

 

Male 65 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Jerry Glinsek           Akron  OH           65       63      30:33.5    6:07/K

 

 

 

 

 

 

 

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Christine Weiher                            25        6      19:53.4    3:59/K

Top

 

Female No Age

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Kate Wedge                                   1       87      34:42.8    6:56/K

Top

 

Female 11 to 14

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Julia Mutere            Hiram  OH           14       60      30:12.4    6:02/K

       2    Megan Kimbro            Olmsted Twp.  OH    13       94      36:18.9    7:16/K

       3    Natajah Wilks                               12      127      55:12.3   11:02/K

Top

 

Female 15 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Kathleen Oprea          Berea  OH           15       48      27:59.7    5:36/K

       2    Jamie Dilport           Brecksville  OH     16      113      48:28.0    9:42/K

Top

 

Female 20 to 24

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Justine Watanabe        Shaker Heights  OH  21       27      25:17.5    5:03/K

       2    Kim Lihvarchik          Lakewood  OH        23       41      26:41.6    5:20/K

       3    Rebecca Scina           North Olmsted  OH   20       70      31:10.8    6:14/K

       4    Kimberly Simpson        Cuyahoga Falls  OH  24       75      33:14.1    6:39/K

       5    Shauna Novak            Strongsville  OH    21       79      33:29.3    6:42/K

       6    Melissa Ghoston                             23      104      42:54.4    8:35/K

       7    Mary Schantz            North Olmsted  OH   23      120      51:55.5   10:23/K

       8    Halle Kiefer            Novelty  OH         20      134      56:32.3   11:18/K

Top

 

Female 25 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Lyndsey Burchardt       Cleveland  OH       28       10      21:58.8    4:24/K

       2    Alyssa McAllister                           27       12      22:25.2    4:29/K

       3    Abbie Blake                                 25       19      23:30.7    4:42/K

       4    P Sweeney                                   26       23      24:06.5    4:49/K

       5    Peggy Maloney           Cleveland  OH       26       35      25:45.2    5:09/K

       6    Heather Majchryaz                           28       36      25:48.0    5:10/K

       7    Brenda Broussard        Westlake  OH        27       42      26:42.5    5:20/K

       8    Janet Spreen            Lakewood  OH        29       45      27:13.9    5:27/K

       9    L Brown                                     29       47      27:46.5    5:33/K

      10    Mercedez Hathcock       Olmsted Falls  OH   29       53      28:35.9    5:43/K

      11    Sarah Lang              Lakewood  OH        28       55      29:30.6    5:54/K

      12    Anne Davis              Westlake  OH        29       69      31:00.0    6:12/K

      13    Brenda Patterson        North Royalton  OH  26       71      31:24.6    6:17/K

      14    Maria Santiago                              27       95      36:32.2    7:18/K

      15    Jennifer Wasko                              25      105      44:16.5    8:51/K

      16    Danielle Hollimon                           26      107      44:54.2    8:59/K

      17    Carrie Tangenberg       Cuyahoga Falls  OH  27      108      46:42.0    9:20/K

      18    Clare Warmke            Lakewood  OH        28      109      46:43.8    9:21/K

Top

 

Female 30 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Lauren Blythe                               30       18      23:16.1    4:39/K

       2    Janet Stephan           Akron  OH           33       30      25:23.0    5:05/K

       3    Heather Hargett         Rocky River  OH     30       44      27:13.0    5:27/K

       4    Christina McCallum      Lakewood  OHIO      34       46      27:40.0    5:32/K

       5    Erica McGregor          Chagrin Falls  OH   31       57      29:35.4    5:55/K

       6    Lisa Plocher            Lakewood  OH        34       62      30:27.8    6:05/K

       7    Amy Delvalle                                32       72      32:00.0    6:24/K

       8    Stacey Baker            Medina  OH          33       74      32:57.5    6:35/K

       9    Lisa Wiehe                                  31       81      33:46.5    6:45/K

      10    Amy Powers              Parma  OH           32       83      34:04.8    6:49/K

      11    Dawn Schultz            Middlefield  OH     34       85      34:21.0    6:52/K

      12    Christine Comune        Hudson  OH          32       89      34:45.0    6:57/K

      13    Karla Whelan            Parma  OH           34       99      38:12.7    7:38/K

      14    Erika McDaniel                              31      103      42:54.0    8:35/K

      15    Tina Hathcock           N. Ridgeville  OH   33      110      46:55.3    9:23/K

      16    Michelle Liller         Lakewood  OH        30      115      49:50.8    9:58/K

      17    Ursula Cottone          Bay Village  Oh     33      116      49:51.2    9:58/K

      18    Shari Obrenski          Willoughby  OH      34      126      55:05.9   11:01/K

      19    Cheryl Bohn             Elyria  OH          30      136      56:49.5   11:22/K

Top

 

Female 35 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Kelley Smith                                35       33      25:36.4    5:07/K

       2    Sonja Arnold            Cleveland Heights   37       38      26:11.4    5:14/K

       3    Shauna Neigh            Sheffield Lake  OH  36       66      30:54.0    6:11/K

       4    K Ryan                                      35       68      30:59.1    6:12/K

       5    Amy Popp                                    39       73      32:51.2    6:34/K

       6    Denise Kobus            Garrettsville  OH   37       82      34:01.8    6:48/K

       7    Susan Moses             Cleveland Hts.  OH  38       84      34:07.8    6:49/K

       8    Leah Willis             Cleveland Heights   35      114      49:33.3    9:55/K

       9    Melissa Seager          Avon Lake  OH       35      117      49:51.6    9:58/K

      10    Rebecca Zamborsky                           38      138    1:01:55.2   12:23/K

      11    Mia Harvey              North Royalton  OH  39      142    1:16:54.0   15:23/K

Top

 

Female 40 to 44

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Mary Kimbro             Olmsted Twp.  OH    41       59      29:58.4    6:00/K

       2    Amy Mutere              Hiram  OH           44       61      30:15.5    6:03/K

       3    Lou Anna Huwig          Massillon  OH       42       64      30:36.8    6:07/K

       4    Janice Ozigiel                              43       67      30:58.6    6:12/K

       5    Ginger Laker                                41       88      34:43.7    6:57/K

       6    Jean Selby              Bay Village  OH     41       92      35:50.1    7:10/K

       7    Jane Proud              Brook Park  OH      44       93      35:55.4    7:11/K

       8    Elvira Dilport          Brecksville  OH     43      112      48:23.4    9:41/K

       9    Elaine Mocker           Cleveland  OH       42      121      52:38.4   10:32/K

      10    Tammy Novinec           Lakewood  OH        42      130      56:01.0   11:12/K

      11    Karen Raines            North Olmsted  OH   41      143    1:16:54.9   15:23/K

Top

 

Female 45 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Janeal Oprea            Berea  OH           49       21      23:47.9    4:45/K

       2    Della Yost              Fairview Park  OH   47       58      29:50.5    5:58/K

       3    Anne Riede              Tallmadge  OH       49       77      33:22.5    6:40/K

       4    Cindy Dilley            Kent  OH            45       97      37:52.1    7:34/K

       5    April Urban             Parma Hts  OH       46       98      37:55.3    7:35/K

       6    Jackie Atlas                                48      101      40:17.5    8:03/K

       7    Valerie Dockery                             45      106      44:29.4    8:54/K

       8    Daniel Obrenski         Willoughby  OH      45      124      54:56.3   10:59/K

       9    Annette Kapalin         Euclid  OH          47      128      55:39.0   11:08/K

      10    Barb Holferer                               49      129      55:40.1   11:08/K

      11    Shelly Ross             Lakemore  OH        47      140    1:01:56.7   12:23/K

Top

 

Female 50 to 54

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Pat Churavy             Avon  OH            50       43      27:02.1    5:24/K

       2    Patti Seghi                                 51       90      35:38.6    7:08/K

       3    Janet Stusek            Olmsted Falls  OH   50      111      46:57.3    9:23/K

       4    Ruth Sceria             North Olmsted  OH   53      119      51:53.6   10:23/K

       5    Peggy Herron            Fairview Park  OH   50      122      52:52.3   10:34/K

       6    Nancy Pecnik                                51      123      53:11.1   10:38/K

       7    Patty Worrells          Cuyahoga Falls  OH  51      131      56:14.0   11:15/K

       8    Mary Jane McGinty       Novelty  OH         52      133      56:31.9   11:18/K

       9    Carol Nemec             Parma  OH           50      137      56:58.4   11:24/K

      10    Gail Wilson             North Royalton  OH  51      139    1:01:55.8   12:23/K

      11    Donna Swirynsky         Broadview Heights   52      141    1:03:15.2   12:39/K

      12    Joyce Carey             Berea  OH           54      144    1:16:56.0   15:23/K

Top

 

Female 55 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Pam Short               Navarre  OH         55       91      35:45.4    7:09/K

       2    Tina Reiter             Creston  OH         58      118      50:22.7   10:04/K

       3    Barbara Sesler          Jefferson  OH       57      125      54:59.1   11:00/K

       4    Enid Zafran             Novelty  HI         57      132      56:31.6   11:18/K

Top

 

Female 60 to 64

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Judi Weitman            Willoughby  OH      63       65      30:53.2    6:11/K

       2    Jane Westfall           Massillon  OH       63      102      41:53.5    8:23/K

Top

 

Female 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace

       1    Therese Fanelli         Medina  OH          73       78      33:25.4    6:41/K