Running & Sports

Kids & Family

Fitness & Health

Training


Missing

Portage Invite - Open 5K 2010

Sat Oct 09, 2010

7145 Moorsbridge

Open 5K Overall Expand Results

                                                                                           Page 1
                                   2010 PORTAGE INVITATIONAL
                                   PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL
                     PORTAGE, MICHIGAN          SATURDAY, OCTOBER 09, 2010

                                       INDIVIDUAL RESULTS
                                       *** OPEN RACE ***

Place Bib#  Name                   Age City                 Time    
===== ===== ====================== === ==================== ======= 
    1  7589 Fred Kieser             39 CLEVELAND            15:25.1 
    2  7581 Jeremy Hurley           34 GRAND RAPIDS         15:51.4 
    3  7505 Rick Cahoon             33 BLANCHARD            16:12.8 
    4  7507 Glenn Collins           25 BELLEVILLE           16:24.2 
    5  7501 Erik Bates              18 ADA                  16:51.7 
    6  7586 Alex Poulsen            20 KALAMAZOO            16:58.6 
    7  7626 Grant Lofdahl           32 ZEELAND              17:02.3 
    8  7618 Jonathan Langworthy     28 KALAMAZOO            17:02.7 
    9  7615 Chuck Schofdel          19 ONEKAMA              17:18.8 
   10  7640 Walter Aslakson         28 HOLTON               17:26.3 
   11  7592 Yaro Middaugh           34 TRAVERSE CITY        17:41.2 
   12  7644 Jill Wait               33 PORTAGE              17:46.4 
   13  7584 Matt Hight              19 GRAND RAPIDS         17:47.7 
   14  7634 Zach Hufstedler         15 CENTREVILLE          17:49.5 
   15  7508 Mark Cornett            17 SOUTH HAVEN          17:54.3 
   16  7633 Dustin Steinberger      17 MENDON               17:55.6 
   17  7564 James Springer          45 SAUGATUCK            17:58.7 
   18  7622 Aaron Kenemer           25 HUDSONVILLE          18:00.0 
   19  7619 Brian Powell            39 IONIA                18:07.7 
   20  7630 Kevin Anderson          25 SCHOOLCRAFT          18:12.2 
   21  7509 Sammy Cornett           13 SOUTH HAVEN          18:13.4 
   22  7531 Garrett Jurges          28 UBLY                 18:19.5 
   23  7590 Andrew Penn             19 PORTAGE              18:21.4 
   24  7559 Mike Schley             42 CANTON               18:30.7 
   25  7599 Steve MacMillan         47 MATTAWAN             18:33.3 
   26  7543 Evan Ottenwess          18 GRAND RAPIDS         18:40.9 
   27  7514 ERSULA FARROW           12 FARMINGTON HILLS     18:54.2 
   28  7625 Carey Hammer            26 SHEPHERD             19:03.8 
   29  7517 Gavin Fisher            18 MATTAWAN             19:07.7 
   30  7602 Collin Peter Welch      19 SCHOOLCRAFT          19:08.0 
   31  7506 Jeff Collier            45 CLARKLAKE            19:11.7 
   32  7568 Josh Symes              20 PORTAGE              19:14.3 
   33  7621 Gerry Verwey            32 RAVENNA              19:18.0 
   34  7628 Troy Vasquez            18 SHEPHERD             19:30.6 
   35  7627 Robert Schlinz          50 ALLENDALE            19:34.0 
   36  7609 Matthew VanWyk          18 GRAND RAPIDS         19:39.1 
   37  7639 Nick Veine              14 MANISTEE             19:41.6 
   38  7519 Gregory Garstecki       45 ST. JOSEPH           19:45.3 
   39  7576 Eric Alburtus           40 PORTAGE              19:53.6 
   40  7585 Lov Hoekstra            53 KALAMAZOO            19:56.5 
   41  7551 Eric Reidsma            48 WYOMING              20:03.0 
   42  7638 Glen Kellam             50 KALAMAZOO            20:25.0 
   43  7544 kevin parkins           21 ALLENDALE            20:26.7 
   44  7518 Rob French              48 DEXTER               20:33.5 
   45  7504 Kris Bullock            46 LAWTON               20:41.4 
   46  7591 Erika Nichols           22 JACKSON              20:47.1 
   47  7538 Peter Malefyt           26 MASON                20:51.5 
   48  7588 Matt Longjohn           39 PORTAGE              20:56.2 
   49  7587 Kevin Theisen           26 KALAMAZOO            20:57.7 
   50  7563 Paul Soper              47 GRAND RAPIDS         20:58.9 

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
                                                                                           Page 2
                                   2010 PORTAGE INVITATIONAL
                                   PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL
                     PORTAGE, MICHIGAN          SATURDAY, OCTOBER 09, 2010

                                       INDIVIDUAL RESULTS
                                       *** OPEN RACE ***

Place Bib#  Name                   Age City                 Time    
===== ===== ====================== === ==================== ======= 
   51  7533 Jeff Kosters            23 WYOMING              20:59.1 
   52  7522 Rex Hafer               28 KALAMAZOO            21:08.1 
   53  7547 Dick Podiak             40 PORTAGE              21:08.7 
   54  7582 Lance Bentley           30 KALAMAZOO            21:40.3 
   55  7548 Amanda Portis           28 MASON                21:45.0 
   56  7541 Danielle McCabe         23 GRAND HAVEN          21:53.6 
   57  7620 Patrick Lafieche        32 KALAMAZOO            21:54.7 
   58  7583 Kara Barone             37 KALAMAZOO            22:00.7 
   59  7579 Mark Lewis              46 SOUTH HAVEN          22:03.8 
   60  7596 Brandon VanDusen        22 CASSOPOLIS           22:16.4 
   61  7578 Veronica Bell           11 DECATUR              23:02.2 
   62  7525 Kylie Hutchinson        11 SHEPHERD             23:04.8 
   63  7577 Bob Smola               46 DECATUR              23:08.2 
   64  7524 Katelyn Hutchinson      11 SHEPHERD             23:08.9 
   65  7554 John Ring               44 SCHOOLCRAFT          23:16.1 
   66  7642 Robert Jackson          58 PORTAGE              23:16.9 
   67  7527 Becky Jackson           26 ANN ARBOR            23:20.3 
   68  7523 Andrew Hutchinson       13 SHEPHERD             23:23.1 
   69  7532 Kendall King            47 KALAMAZOO            23:23.3 
   70  7573 Katelynn Werra          20 GRAND RAPIDS         23:25.0 
   71  7617 Christopher Gallup      31 KALAMAZOO            23:35.5 
   72  7629 Rob Nieto               30 PORTAGE              23:38.9 
   73  7635 Lydia Soper             12 GRAND RAPIDS         23:39.5 
   74  7562 DARIN SLATER            48 PORTAGE              23:40.7 
   75  7516 Casey Fisher            46 MATTAWAN             23:50.0 
   76  7645 Andrew Chapa            15 KALAMAZOO            23:50.9 
   77  7637 Ellie Steiger           22 GRAND RAPIDS         23:51.2 
   78  7552 Jan Reidsma             45 WYOMING              23:52.9 
   79  7604 Jodi Baxter             15 CARLETON             23:53.9 
   80  7515 Larry Ferguson          53 BRIDGMAN             23:57.2 
   81  7502 Erica Budge             19 PORTAGE              23:58.8 
   82  7565 Ferris Standiford       50 KALAMAZOO            24:00.3 
   83  7605 Brianna Berge           16 CARLETON             24:01.5 
   84  7613 Whitney French          13 GALESBURG            24:09.4 
   85  7641 Richard Martinovich     56                      24:12.3 
   86  7611 Leah Savage             13 GALESBURG            24:15.7 
   87  7546 Long Pham               21 BENTON HARBOR        24:22.4 
   88  7557 Catherine Salome        41 KALAMAZOO            24:33.9 
   89  7566 Jim Steiger             57 SAUGATUCK            24:35.7 
   90  7503 Joseph Budge            55 PORTAGE              24:53.8 
   91  7632 Pat Vukelich            42 THREE RIVERS         24:55.4 
   92  7526 Tom Hutchinson          43 SHEPHERD             25:05.3 
   93  7598 Ben Sosville             8 KALAMAZOO            25:26.9 
   94  7608 Delaney O'Rourke        14 CARLETON             25:28.9 
   95  7597 Brian Sosville          42 KALAMAZOO            25:32.3 
   96  7600 Rita Whise              45 ST. JOSEPH           25:33.2 
   97  7542 Jose Mendez             17 UBLY                 25:38.0 
   98  7631 Geo Sipes               48 SOUTH HAVEN          25:41.5 
   99  7572 Eric Tundevold          27 PORTAGE              25:47.4 
  100  7575 Steve Yonke             47 PORTAGE              25:49.0 

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
                                                                                           Page 3
                                   2010 PORTAGE INVITATIONAL
                                   PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL
                     PORTAGE, MICHIGAN          SATURDAY, OCTOBER 09, 2010

                                       INDIVIDUAL RESULTS
                                       *** OPEN RACE ***

Place Bib#  Name                   Age City                 Time    
===== ===== ====================== === ==================== ======= 
  101  7593 Jim Bult                46 KALAMAZOO            25:54.5 
  102  7580 Kote Obetts             19 COMSTOCK PARK        25:59.1 
  103  7612 Michelle Repke          18 GALESBURG            26:05.3 
  104  7560 Kevin Scott             39 SCHOOLCRAFT          26:08.7 
  105  7610 Jeremy Mansfield        36 KALAMAZOO            26:10.4 
  106  7553 ben Rietkerk            29 KALAMAZOO            26:20.9 
  107  7528 Matt Jankowiak          46 PORTAGE              26:24.1 
  108  7623 Denise Hartsough        52 KALAMAZOO            26:25.7 
  109  7534 John Kramer             47 KALAMAZOO            26:33.5 
  110  7647 Jason Stoffer           36 JACKSON              26:41.6 
  111  7567 Karen Steiger           57 SAUGATUCK            26:45.5 
  112  7537 Brian Lovett            19 EAST LANSING         26:47.3 
  113  7512 Jennifer DeGraaf        20 BATTLE CREEK         26:48.1 
  114  7607 Bethany Corne           14 NEWPORT              26:56.4 
  115  7570 Matthew Tanis           33 PORTAGE              27:07.0 
  116  7569 Amy Tanis               33 PORTAGE              27:07.0 
  117  7535 Mike Laabs              44 PORTAGE              27:23.4 
  118  7601 Ken Whise               47 ST. JOSEPH           27:43.9 
  119  7616 Bill Gallup             36 KALAMAZOO            27:51.3 
  120  7606 Courtney McVey          14 CARLETON             27:53.8 
  121  7561 Jennifer Simms          27 KALAMAZOO            28:02.1 
  122  7595 Erick Estrada           27 HOLLAND              28:14.2 
  123  7603 Steve Howland           50 KALAMAZOO            28:25.9 
  124  7558 Diane Santman           42 SCHOOLCRAFT          28:45.9 
  125  7594 Shane Starkwerther      34 KALAMAZOO            28:53.6 
  126  7513 Michael Dennisuk        58 TRENTON              28:56.8 
  127  7549 Judy Praeger            44 KALAMAZOO            29:09.8 
  128  7614 Veronica Town           13 AUGUSTA              29:10.3 
  129  7510 Donna Cratsenburg-Scot  41 SCHOOLCRAFT          29:46.5 
  130  7545 Stephen Penix           60 KALAMAZOO            30:50.6 
  131  7646 Collette Rice           46 SCHOOLCRAFT          31:57.2 
  132  7530 Richard Junger          56 PORTAGE              32:07.4 
  133  7643 Eric Smith              42 PORTAGE              32:56.1 
  134  7539 Addie Maston             9 PORTAGE              33:58.2 
  135  7540 Frank Maston            59 PORTAGE              34:09.6 

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com