Running & Sports

Kids & Family

Fitness & Health

Training


Missing

Hinsdale Rotary Run for Charity

Sun Oct 15, 2017

Hinsdale, IL

                        Rotary Run Charity Classic
                               Hinsdale, IL
                                10/15/2017
                            5K Age Group Awards
   

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 LINDSEY BRUNS            472 F 13 F13     22:16  7:10 
    2 ELIZABETH BRUNS          471 F 47 F4049   22:33  7:16 
    3 MOIRA HUGHES             586 F 11 F11     24:37  7:56 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 JOHN GERVASE             559 M 54 M5059   19:17  6:13 
    2 DANIEL NOWAK             530 M 35 M3039   19:43  6:21 
    3 WILLIAM MITKUS           578 M 13 M13     21:18  6:52 

                         FEMALE AGE GROUP:  5 - 5
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 

                          MALE AGE GROUP:  5 - 5
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 

                         FEMALE AGE GROUP:  6 - 6
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 SABRINA JACOBSEN         454 F  6 F6      29:00  9:20 
    2 EMMA GATSCH              510 F  6 F6      52:16 16:50 

                          MALE AGE GROUP:  6 - 6
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 PATRICK LOFTUS           493 M  6 M6      34:39 11:09 
    2 TIMOTHY WARREN           541 M  6 M6      37:24 12:03 

                         FEMALE AGE GROUP:  7 - 7
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 

                          MALE AGE GROUP:  7 - 7
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 SEBASTIAN KAWA           519 M  7 M7      30:39  9:52 

                         FEMALE AGE GROUP:  8 - 8
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 

                          MALE AGE GROUP:  8 - 8
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 JACK BURGSTONE           514 M  8 M8      31:24 10:07 
    2 ISAIAH SHIN              478 M  8 M8      31:49 10:15 
    3 CONNOR MASON             571 M  8 M8      31:54 10:16 


                         FEMALE AGE GROUP:  9 - 9
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 GUINEVERE LOFTUS         492 F  9 F9      34:38 11:09 
    2 AMELIA PACK              583 F  9 F9      40:36 13:04 

                          MALE AGE GROUP:  9 - 9
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 LOGAN TARASI             403 M  9 M9      24:35  7:55 
    2 GREGORY WARREN           540 M  9 M9      31:41 10:12 

                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 10
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 MEGAN TROWBRIDGE         423 F 10 F10     43:06 13:53 

                         MALE AGE GROUP:  10 - 10
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 NICHOLAS DICIANNI        544 M 10 M10     27:09  8:45 
    2 SMITH MAXWELL            526 M 10 M10     28:45  9:15 

                        FEMALE AGE GROUP:  11 - 11
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 KELECHI OJIAKO           450 F 11 F11     31:04 10:00 
    2 ELISE COURY              480 F 11 F11     32:29 10:28 
    3 SEREEN HASSABALLA        503 F 11 F11     43:55 14:09 

                         MALE AGE GROUP:  11 - 11
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 JACK PARKINS             460 M 11 M11     25:45  8:18 
    2 NATHAN COWHEY            461 M 11 M11     28:28  9:10 
    3 XAVIER JASHNANI          470 M 11 M11     33:21 10:45 

                        FEMALE AGE GROUP:  12 - 12
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 CATERINA KLUCHENEK       428 F 12 F12     32:36 10:30 
    2 CAROLINE HAYDEN          407 F 12 F12     34:41 11:10 

                         MALE AGE GROUP:  12 - 12
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 DYLAN CAFFREY            535 M 12 M12     21:47  7:01 
    2 ANTONIO DICIANNI         543 M 12 M12     21:56  7:04 
    3 KEVIN COAN               459 M 12 M12     25:46  8:18 

                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 13
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 ELIANA VILLONE           453 F 13 F13     30:44  9:54 

                         MALE AGE GROUP:  13 - 13
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 CHARLIE WITTEMANN        576 M 13 M13     22:09  7:08 
    2 GUSTAS MITKUS            579 M 13 M13     22:16  7:10 
    3 LUKAS KORANDA            531 M 13 M13     22:33  7:16 


                        FEMALE AGE GROUP:  14 - 14
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 STEPHANIE HAYDEN         406 F 14 F14     24:54  8:01 
    2 CHIGOZIEM OJIAKO         449 F 14 F14     29:05  9:22 

                         MALE AGE GROUP:  14 - 14
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 DECLAN DINEEN            482 M 14 M14     27:38  8:54 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 MINNA HASSABALLA         502 F 16 F1519   36:32 11:46 
    2 ONYINYECHI OJIAKO        448 F 15 F1519   41:26 13:20 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 WILLIAM SEPPANEN         495 M 15 M1519   24:56  8:02 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 LISA VENABLE NEADLY      533 F 29 F2029   32:54 10:36 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 29
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 DAN KOLAR                440 M 29 M2029   29:11  9:24 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 KATIE BYERLE             443 F 36 F3039   25:15  8:08 
    2 NATASHA PHILLIPS         536 F 38 F3039   26:17  8:28 
    3 THERESA GABEL            438 F 31 F3039   27:10  8:45 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 ANDREW NORTON            515 M 33 M3039   22:01  7:05 
    2 YUNPENG LI               441 M 36 M3039   26:57  8:41 
    3 MARCIN KAWA              518 M 38 M3039   33:29 10:47 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 CLAUDIA STANGLE          457 F 47 F4049   26:24  8:30 
    2 LYNN ACKERMAN            522 F 44 F4049   26:46  8:37 
    3 ERIN BIELSKI             555 F 45 F4049   28:14  9:06 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 RYAN TROMBLY             468 M 43 M4049   22:49  7:21 
    2 BRIAN DICIANNI           542 M 47 M4049   24:52  8:01 
    3 ROCCO TARASI             402 M 45 M4049   25:56  8:21 


                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 MELISSA TRACY            538 F 50 F5059   25:08  8:06 
    2 MARGARET WALLACH         545 F 59 F5059   29:23  9:28 
    3 ANNIE DINEEN             481 F 51 F5059   31:03 10:00 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 JAMES VOGTS              466 M 59 M5059   24:36  7:55 
    2 STEVE LANDSMAN           585 M 58 M5059   25:37  8:15 
    3 MATT KLUCHENEK           427 M 52 M5059   25:54  8:21 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 DEBORAH FILARSKI         444 F 62 F6069   26:09  8:25 
    2 LINDA LYNCH              442 F 68 F6069   28:01  9:01 
    3 SUE ISSAWI               575 F 61 F6069   35:27 11:25 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 BALTASAR PEREZ           420 M 61 M6069   27:34  8:53 
    2 RICK SPATAFORA           546 M 62 M6069   28:35  9:12 
    3 CHARLES DOOSE            401 M 61 M6069   30:40  9:53 

                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 99
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 99
Place Name                  No.    S Ag Div   Chiptim Pace     
===== ===================== ====== = == ===== ======= ===== 
    1 DICK COAN                574 M 79 M7099   43:13 13:55