Running & Sports

Kids & Family

Fitness & Health

Training


Missing

FAST's - 11th Annual Island Lake of Novi - Jon Logan Memorial Tri/OWS

Sun Jul 28, 2013

50641 Drakes Bay, Novi, MI 48374, USA

                       ISLAND LAKE OF NOVI TRIATHLON
                           SUNDAY, JULY 28, 2013
                             TRIATHLON RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace  Final   
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   186 Roman Krzyzanowski          Plymouth          42    5   12:42    1:55    1   28:19 24.4    1:08    1   18:37  5:39 1:02:38 

FEMALE OVERALL WINNER
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace  Final   
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    88 Emilie Potvin               Leamington        21    2   13:41    2:15    3   32:49 21.0    1:12    5   24:42  7:30 1:14:37 

MALE MASTERS WINNER
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   208 Jay Steele                  Plymouth          42    4   13:17    1:59    1   28:51 23.9    1:27    1   20:26  6:12 1:05:57 

FEMALE MASTERS WINNER
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    37 Rachel Jones                Novi              43    2   14:56    2:25    3   33:53 20.4    1:36    1   23:16  7:03 1:16:03 

MALE AGE GROUP 1 - 12
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 

FEMALE AGE GROUP 1 - 12
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    66 Emily Jones                 Novi              12    2   16:06    2:09    1   39:33 17.4    1:24    1   25:02  7:35 1:24:11 
    2    61 Abigail Knapp               Milford           12    3   17:40    3:14    2   44:58 15.3    2:01    2   29:14  8:52 1:37:05 
    3    13 Sara Thurston               Livonia           11    1   15:48    4:29    3   53:12 13.0    2:41    3   30:31  9:15 1:46:38 
    4    22 Ryleigh Parsons             Novi              11    4   27:53    6:19    4 1:12:28  9.5    2:20    4   38:26 11:39 2:27:24 

MALE AGE GROUP 13 - 16
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   200 Matthew Schafer             Novi              16    1   12:44    2:32    1   35:46 19.3    1:41    1   23:15  7:03 1:15:56 
    2   144 Jacob Skwirsk               Dearborn          13    2   14:37    3:26    3   37:56 18.2    1:11    2   24:07  7:19 1:21:14 
    3   190 Adam Schreck                Grosse Pointe     15    3   15:28    3:25    2   36:23 19.0    1:37    3   25:21  7:41 1:22:13 


FEMALE AGE GROUP 13 - 16
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    29 Hailey Phipps               Novi              13    1   15:56    2:38    1   46:02 15.0    1:41    1   30:50  9:21 1:37:05 

MALE AGE GROUP 17 - 19
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   158 Steven (sasha) Hanna        Northville        17    1   12:10    2:07    1   31:30 21.9    1:10    2   20:08  6:06 1:07:02 
    2   192 Sean McCullough             Nortvhille        17    4   17:06    2:29    2   32:09 21.5    1:13    1   19:32  5:56 1:12:27 
    3   135 Jason Lerner                Northville        19    5   17:15    2:47    4   33:54 20.4    1:52    3   21:11  6:26 1:16:57 
    4   121 Edward Ye                   West Bloomfield   19    2   14:19    3:08    6   38:14 18.0    0:58    4   22:15  6:45 1:18:52 
    5   134 Trevor Lerner               Northville        17    6   19:17    2:49    3   33:38 20.5    1:57    5   23:26  7:06 1:21:04 
    6   211 Alexander Sogge             Plymouth          18    3   16:52    2:57    5   37:05 18.6    1:27    6   28:13  8:33 1:26:31 

FEMALE AGE GROUP 17 - 19
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    25 Meghan Berkery              Grosse Pointe     19    2   18:40    3:45    1   44:54 15.4    1:49    2   29:56  9:05 1:39:02 
    2    62 Megan Eekhoff               Dexter            19    3   20:24    3:34    3   48:41 14.2    1:46    1   29:54  9:04 1:44:17 
    3    70 Kathryn Callaghan           Whitmore Lake     19    4   20:53    3:06    2   48:29 14.2    1:51    3   30:01  9:06 1:44:17 
    4    76 Jennifer Lim                Novi              17    1   15:55    7:37    4 1:00:24 11.4    2:33    4   31:17  9:29 1:57:43 
    5    77 Claudia Kassouf             West Bloomfield   17    5   26:16    4:46    5 1:04:19 10.7    3:08    5   46:20 14:03 2:24:47 

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   194 Lev Rubel                   Novi              24    1   21:03    5:52    1   46:34 14.8    1:53    1   35:22 10:43 1:50:41 


FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1     6 Natalie Cook                Troy              22    3   16:13    3:21    2   35:12 19.6    1:30    1   23:20  7:05 1:19:34 
    2    80 Caitlin Cooper              Livonia           23    4   16:44    2:31    1   34:53 19.8    1:44    2   26:15  7:58 1:22:05 
    3    79 Paige Drazga                South Lyon        20    1   12:38    3:09    8   47:26 14.5    1:12    4   27:24  8:18 1:31:48 
    4    72 Lyndsey Korte               Novi              23    6   21:53    2:39    3   40:05 17.2    1:11    3   27:23  8:18 1:33:10 
    5    73 Melissa Rust                East Lansing      22    7   23:51    2:32    4   40:47 16.9    1:22    5   27:36  8:22 1:36:05 
    6    34 Jillian McCall              Wyandotte         21    5   19:47    3:58    6   42:40 16.2    1:29    6   30:05  9:07 1:37:58 
    7    35 Abbey Kelly                 Northville        20    2   15:06    4:17    7   42:43 16.2    3:01    9   34:14 10:23 1:39:19 
    8    63 Kattie Murawski             Shelby Township   24    8   23:54    4:26    5   42:09 16.4    2:06    8   31:54  9:40 1:44:27 
    9    81 Hilary Agoston              Novi              22    9   24:09    4:54   10   52:20 13.2    2:53    7   31:18  9:29 1:55:31 
   10    87 Kristin Fiscus              Novi              24                         9   51:45 13.3    2:09   10   34:58 10:36 2:03:28 

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   198 Matt Smiarowski             Ypsilanti         26    1   14:05    2:04    1   30:05 22.9    1:17    1   19:19  5:52 1:06:48 
    2   133 Austin Abair                Redford           25    2   15:08    2:09                              4   22:38  6:52 1:11:55 
    3   165 Todd Connor                 South Lyon        29    3   16:59    3:08    2   34:59 19.7    1:34    2   19:21  5:52 1:15:58 
    4   169 Jesus Moreno Jr.            Detroit           28    4   17:42    2:18    3   35:47 19.3    1:12    3   22:31  6:50 1:19:29 
    5   154 Stephen Estime              Chicago           29    5   18:37    2:51    4   37:08 18.6    1:16    5   24:22  7:23 1:24:12 
    6   112 David Rosier                Ann Arbor         29    6   19:23    2:20    5   40:22 17.1    1:34    6   27:27  8:20 1:31:05 
    7   196 Matthew Ryan                Farmington Hills  28    7   23:24    3:48    7   43:10 16.0    1:21    7   29:03  8:49 1:40:43 
    8   184 Drew Berkery                St. Clair Shores  28    8   30:24    5:59    6   43:08 16.0    2:34    8   29:30  8:57 1:51:34 

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    24 Nicole Widak                Canton            26    1   16:21    3:20    1   37:19 18.5    2:20    1   22:50  6:55 1:22:07 
    2    18 Kristen Cook                Grosse Pointe Par 29    3   18:41    4:22    5   47:11 14.6    2:20    2   31:21  9:30 1:43:53 
    3    64 Alicia Crank                Sterling Heights  27    2   18:33    2:40    3   45:38 15.1    1:33    5   35:44 10:50 1:44:07 
    4     3 Andrea Gentsy               Summerville       25    4   19:34    4:03    2   45:10 15.3    2:16    3   34:02 10:19 1:45:03 
    5    58 Ashley Miller Helmholdt     Chelsea           29    5   21:09    4:58    4   45:58 15.0    3:38    4   34:25 10:26 1:50:07 
    6    44 Kally Goodwin               Beverly Hills     29    7   26:23    6:36    6   50:02 13.8    3:41    6   36:24 11:02 2:03:04 
    7    82 Erin Moran                  Saint Clair Shore 26    6   22:21    7:49    7   56:03 12.3    2:54    7   44:49 13:35 2:13:54 


MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   185 Andrew Vendrasco            Tecumseh          33    1   13:07    2:08    1   28:53 23.9    1:15    2   21:02  6:23 1:06:23 
    2   155 Brian Walsh                 Novi              30    4   16:28    2:03    3   33:17 20.7    1:46    1   20:44  6:17 1:14:16 
    3   172 Brandon Langston            Northville        30    2   14:15    2:44    5   34:10 20.2    1:28    3   22:29  6:49 1:15:04 
    4   171 Zachary Ellis               Plymouth          33    5   17:05    2:57    2   32:56 21.0    1:25    4   23:33  7:08 1:17:54 
    5   116 Derek Amolsch               White Lake        33    3   15:42    3:32    6   36:43 18.8    1:54    6   25:10  7:38 1:22:59 
    6   216 Matthew Gray                Detroit           30    6   18:57    3:08    7   37:09 18.6    2:18    5   24:31  7:26 1:26:01 
    7   202 Jesse Marcotte              Belleville        30    8   21:48    4:03    8   37:55 18.2    1:54   10   31:50  9:39 1:37:27 
    8   128 Brett Miller                Royal Oak         34    7   21:00    3:57   11   43:54 15.7    1:43    8   27:32  8:21 1:38:04 
    9   139 Jason Barton                Novi              34    9   22:03    4:55    9   38:32 17.9    2:05    9   30:55  9:22 1:38:28 
   10   136 Michael Dempsey             Northville        30   12   37:29    3:49    4   34:04 20.3    2:05    7   25:56  7:52 1:43:21 
   11   152 Ryan Ratzloff               Beverly Hills     31   10   23:22    5:57   12   46:13 14.9    2:01   12   36:13 10:59 1:53:45 
   12   160 Nick Helmholdt              Chelsea           30   11   27:10   11:09   10   40:56 16.9    3:52   11   32:37  9:53 1:55:42 

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    59 Brandi Huff                 Belleville        32    1   15:14    3:29    3   40:41 17.0    1:37    3   29:29  8:56 1:30:28 
    2    60 Nicole Thompson             Northville        33    2   20:23    2:35    1   37:56 18.2    1:57    2   29:09  8:50 1:31:58 
    3    84 Nancy Van Hulle             St. Clair Shores  33    3   21:46    3:33    2   39:36 17.4    1:53    5   30:39  9:17 1:37:24 
    4    90 Kristen Wildern             Charlotte         31    4   22:23    5:46    4   41:01 16.8    2:03    4   30:22  9:13 1:41:33 
    5    50 Sarah Faix                  Ypsilanti         31    5   24:07    3:45    6   44:15 15.6    1:45    6   35:21 10:43 1:49:12 
    6     4 Tiffeny Goode               Brooklyn          33    6   31:10    4:49    5   43:18 15.9    2:00    1   28:41  8:42 1:49:56 

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   232 Brantley Natter             Brighton          39    4   15:47    2:00    1   31:28 21.9    1:54    2   22:20  6:46 1:13:27 
    2   151 John Zarow                  Plymouth          37    2   14:42    2:01    2   34:08 20.2    1:29    5   25:18  7:40 1:17:37 
    3   122 Thad Carroll                Ypsilanti         38    6   17:27    3:12    4   35:20 19.5    1:47    1   22:10  6:43 1:19:53 
    4   142 Jesse Roe                   Northville        36    3   15:23    3:10    3   34:36 19.9    1:38    6   25:40  7:47 1:20:25 
    5   164 Brian Young                 West Bloomfield   38    1   14:25    5:12    5   36:15 19.0    2:38    3   24:52  7:33 1:23:21 
    6   207 Matthew Brand               Farmington Hills  35    5   16:22    3:11    6   37:01 18.6    2:00    4   25:16  7:40 1:23:48 
    7   109 Jason Jones                 Detroit           36    7   18:42    5:04   10   45:01 15.3    2:15   10   35:34 10:47 1:46:33 
    8   114 Chris Hollman               Novi              38    9   25:55    3:52    8   42:59 16.1    1:17    8   33:24 10:08 1:47:25 
    9   233 Alexander Khanukov                            38   10   27:23    8:19    9   44:19 15.6    2:27    7   31:01  9:24 1:53:28 
   10   170 Brice Chase                 Milford           35    8   24:29    5:51   11   47:40 14.5    2:40   11   36:42 11:08 1:57:19 
   11   204 Michael Mistak              Plymouth          37   11   39:19    7:07    7   42:11 16.4    3:36    9   35:04 10:38 2:07:15 


FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    65 Leah Paukovits              Royal Oak         37    4   19:46    4:04    2   42:14 16.3    1:38    3   30:54  9:22 1:38:34 
    2    71 Elaine Jeffries             Birmingham        38    6   20:37    5:42    3   43:13 16.0    5:01    1   25:08  7:37 1:39:38 
    3    15 Andrea Kong                 Howell            37    3   18:04    4:08    6   47:15 14.6    2:34    2   28:57  8:47 1:40:56 
    4    23 Lesley Parsons              Novi              39    1   16:29    4:37    5   45:57 15.0    3:01    5   33:02 10:01 1:43:04 
    5    39 Meena Sabnis                Northville        36    5   20:10    4:21    4   45:11 15.3    2:26    4   32:54  9:59 1:45:00 
    6    78 Lacy Debruyn                West Bloomfield   35    8   24:00    3:42    1   41:32 16.6    2:33    6   34:00 10:19 1:45:46 
    7    26 Erica Dodde                 Portage           37    2   17:09    4:59    8   47:54 14.4    1:55    7   34:39 10:30 1:46:34 
    8    14 Heather Wood                Livonia           37    7   21:57    6:04    7   47:15 14.6    3:08    8   37:51 11:29 1:56:14 

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   118 Antonio Figueroa Mombela    Farmington        43    1   12:35    2:21   14   38:00 18.2    1:35    1   22:10  6:43 1:16:40 
    2   227 Warren Samberg              Ann Arbor         40    8   16:54    1:52    3   32:50 21.0    1:56    3   23:31  7:08 1:17:02 
    3   127 Joseph Gajda                Northville        42    9   16:57    2:28    6   33:38 20.5    1:36    2   22:37  6:52 1:17:14 
    4   181 Sean McCall                 Brighton          44    4   14:35    3:15    1   31:33 21.9    2:54    7   25:47  7:49 1:18:02 
    5   214 Kentaro Hirato              Novi              41    2   13:19    3:01    7   33:49 20.4    2:02    8   26:27  8:01 1:18:36 
    6   167 Ian Hubbard                 Bloomfield Hills  41    5   15:23    2:55                              5   24:11  7:20 1:19:36 
    7   183 Mark Redman                 West Bloomfield   44    3   14:34    2:59    2   32:01 21.6    1:57   14   29:24  8:55 1:20:54 
    8   205 Sean Whalen                 Novi              44    7   16:51    3:02    4   33:01 20.9    2:37    6   25:46  7:49 1:21:16 
    9   138 Greg Zeisler                West Bloomfield   43    6   16:45    3:41    5   33:26 20.6    2:08   11   27:56  8:28 1:23:54 
   10   137 Kevin Lampi                 Novi              43   14   19:12    3:20   13   37:47 18.3    1:26    4   23:54  7:15 1:25:36 
   11   124 Joseph Gondoly              Dearborn          42   10   17:33    3:21    9   34:21 20.1    1:51   13   28:45  8:43 1:25:48 
   12   176 Brian Ward                  Canton            43   11   18:04    3:48   11   36:14 19.0    1:28   10   27:00  8:11 1:26:32 
   13   197 James Gordon                Highland          42   13   19:00    3:06   10   35:01 19.7    2:04   12   28:20  8:35 1:27:28 
   14   115 Charles Morden              West Bloomfield   42   15   20:42    3:46   12   36:55 18.7    1:52    9   26:35  8:04 1:29:48 
   15   123 Donald Johnson              Detroit           44   16   21:41    3:01    8   34:21 20.1    1:57   16   29:28  8:56 1:30:27 
   16   119 John Kapitan                Huntington Woods  44   17   22:10    3:02   15   38:43 17.8    2:15   15   29:28  8:56 1:35:35 
   17   130 Michael Maxey               Novi              41   12   18:12    6:30   16   53:09 13.0    2:19   17   37:09 11:16 1:57:17 


FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    56 Kim Albin                   Dewitt            40    2   15:15    2:30    1   32:25 21.3    2:04    2   26:00  7:53 1:18:11 
    2    52 Juliette McNiven-Perry      Berkley           41    1   14:33    3:14    6   39:25 17.5    1:53    1   23:52  7:14 1:22:55 
    3    20 Lisa Bailey                 Ann Arbor         40    4   15:54    3:47    4   37:16 18.5    1:58    3   26:29  8:02 1:25:22 
    4     8 Kim Rattet                  West Bloomfield   42    7   17:10    3:37    5   38:07 18.1    1:59    4   26:37  8:04 1:27:29 
    5    19 Kristen Gajda               Northville        41    9   18:57    3:08    2   36:24 19.0    1:52    7   27:55  8:28 1:28:13 
    6    68 Laura Taylor                Canton            43    6   17:05    2:38    3   36:56 18.7    2:21    8   29:37  8:59 1:28:35 
    7    45 Julie Chalifoux             Livonia           41    3   15:43    2:45   10   41:55 16.5    2:12   10   31:21  9:30 1:33:54 
    8    33 Jenifer Lampi               Novi              40   11   22:29    3:33    7   39:44 17.4    1:42    6   27:51  8:27 1:35:16 
    9   228 Kristen Demuth              Bloomfield Hills  43    5   16:37    3:51   11   42:12 16.4    2:18    9   30:27  9:14 1:35:24 
   10    86 Terry Millis                Livonia           44   12   23:15    3:10    9   40:03 17.2    2:21    5   27:12  8:15 1:35:59 
   11    30 Shelley Trainor             Novi              44    8   18:47    4:46   12   44:39 15.5    2:19   12   32:37  9:53 1:43:06 
   12    32 Laura Demeulemeester        Bloomfield Hills  41   13   24:27    7:35    8   40:02 17.2    3:12   11   32:35  9:53 1:47:50 
   13     9 Erin Dougherty              Novi              43   10   21:58    6:06   13   47:14 14.6    3:06   13   37:52 11:29 1:56:14 

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   209 Zoltan Suranyi              Novi              45    1   12:31    1:59    1   29:43 23.2    1:24    1   21:27  6:30 1:07:02 
    2   230 Tim Shepard                                   45    2   13:19    2:27    3   30:55 22.3    1:36    6   24:40  7:29 1:12:55 
    3   210 Joe Axisa                   West Bloomfield   48    7   16:42    2:29    2   30:41 22.5    1:37    2   22:11  6:44 1:13:38 
    4   117 Ken Booth                   Birmingham        46    6   16:31    2:16    4   32:18 21.4    1:33    3   23:54  7:15 1:16:30 
    5   191 Dennis Berry                S Lyon            49    5   15:33    2:44    6   33:48 20.4    1:56    4   24:31  7:26 1:18:31 
    6   162 Thomas Morse                Wolverine Lake    45   12   18:05    2:18    5   33:33 20.6    2:10    5   24:33  7:27 1:20:37 
    7   149 Shane Morse                 Grosse Pointe Far 47    3   15:15    3:43    7   34:06 20.2    2:29    8   25:06  7:37 1:20:38 
    8   187 Tim Josephs                 Grosse Pointe Far 47    8   16:45    3:06    9   35:38 19.4    1:24    7   25:01  7:35 1:21:53 
    9   173 Ian Constance               Birmingham        45    9   17:25    3:31    8   35:34 19.4    1:57   12   27:31  8:20 1:25:56 
   10   213 Joshua Charlip              Farmington Hills  47   14   19:22    2:56   11   36:11 19.1    2:22   10   26:07  7:55 1:26:55 
   11   206 Scott Silverson             South Lyon        46   15   20:43    3:11   10   35:47 19.3    1:57    9   25:24  7:42 1:27:01 
   12   166 John Szews                  South Lyon        47   11   18:01    3:33   12   37:05 18.6    2:13   16   31:23  9:31 1:32:12 
   13   188 Mark Rushbrook              Dexter            46   13   18:57    3:30   14   39:43 17.4    2:08   15   29:00  8:48 1:33:15 
   14   108 Michael Mettler             Northville        47    4   15:22    6:01   13   39:00 17.7    2:51   17   31:48  9:39 1:35:00 
   15   161 Frank Firek                 Royal Oak         48   10   17:51    5:16   18   43:33 15.8    1:52   14   28:35  8:40 1:37:05 
   16   146 David Wiegel                Grosse Pointe Woo 48   16   20:59    6:14   17   41:53 16.5    4:34   13   28:24  8:37 1:42:03 
   17   163 Jeff Miller                 Beverly Hills     48   19   30:22    4:14   16   40:40 17.0    2:44   11   26:24  8:00 1:44:22 
   18   141 Andrew Berger               Dearborn          49   17   24:27    7:35   15   39:56 17.3    3:18   18   32:35  9:53 1:47:50 
   19   222 Terry Mrofchak              Highland          46   18   24:32    5:48   19   47:37 14.5    2:42   19   36:43 11:08 1:57:19 


FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   234 Laura Docherty              Tecumseh          47    2   18:13    3:14    1   35:20 19.5    2:05    1   24:53  7:33 1:23:44 
    2     7 Therese Novell              Novi              45    3   18:20    3:04    2   35:25 19.5    1:49    2   25:47  7:49 1:24:23 
    3    89 Jill Sherman-Marx           Farmington Hills  45    7   20:38    3:33    3   37:12 18.5    2:42    4   26:40  8:05 1:30:44 
    4   225 Karol Ostrowski             Northville        48    1   17:43    2:37    5   40:48 16.9    2:07    5   28:04  8:31 1:31:17 
    5    42 Alison Dolin                Novi              48    4   18:50    5:15    8   42:09 16.4    2:25    7   32:04  9:44 1:40:41 
    6    40 Jane Dyson                  Northville        47    9   26:22    3:41    7   41:49 16.5    2:46    3   26:07  7:55 1:40:43 
    7    75 Kathleen O'Connor           Commerce Twp      48    8   25:42    3:02    4   39:29 17.5    1:26    6   31:10  9:27 1:40:46 
    8    74 Beth Bartlett               Brighton          49    5   18:50    3:51    6   41:31 16.6    2:19    8   34:16 10:23 1:40:46 
    9    21 Carmen Schillmoeller        Northville Twp.   45    6   20:27    4:46    9   42:40 16.2    3:18    9   34:41 10:31 1:45:51 
   10    16 Kimberly Pendrick           Woodhaven         46   10   31:28    5:26   10   46:35 14.8    2:03   10   39:10 11:53 2:04:40 

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   140 Steven Jones                Novi              50                         1   29:56 23.1    1:18    1   22:44  6:54 1:10:57 
    2   201 Ed Nicholson                Milford           50    1   14:47    2:38    2   33:21 20.7    1:42    2   22:54  6:57 1:15:20 
    3   178 Robin Spaulding             Livonia           53    6   23:37    3:42    3   34:43 19.9    1:59    3   23:48  7:13 1:27:47 
    4   168 Anthony Sensoli             Chelsea           52    3   17:58    3:32    5   38:49 17.8    2:31    5   27:14  8:15 1:30:02 
    5   145 John Hessburg               Grosse Pointe Par 52    2   15:59    4:46    8   44:24 15.5    1:09    7   33:31 10:10 1:39:47 
    6   132 Mike Wojciechowski          New Baltimore     51    7   23:59    3:53    4   36:35 18.9    2:38    6   33:29 10:09 1:40:33 
    7   129 Joseph Prince               Novi              51    4   18:22    3:33    6   42:15 16.3    2:25    9   35:49 10:52 1:42:23 
    8   195 Phil Goldmeier              Southfield        53    5   22:47    5:15    7   43:59 15.7    3:03   10   37:14 11:17 1:52:16 
    9   223 Jim Patterson               Northville        50    8   31:28    5:48    9   46:24 14.9    1:41    4   27:00  8:11 1:52:19 
   10   156 Michael Parker              Grosse Pointe Par 54    9   33:33    5:42   10   47:47 14.4    2:05    8   35:22 10:43 2:04:28 


FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    57 Sandy Logan                 Northville        51    5   18:46    3:34    1   37:42 18.3    2:20    2   28:13  8:34 1:30:33 
    2    17 Susan Gutowski              Northville        53    1   17:28    5:35    3   38:20 18.0    3:21    4   29:24  8:55 1:34:06 
    3    83 Marla Zerbib                West Bloomfield   51    8   19:41    3:32    8   41:22 16.7    2:09    3   28:29  8:38 1:35:11 
    4    31 Rose Lerner                 Northville        54    4   18:46    4:09    6   39:31 17.5    2:42    5   31:03  9:25 1:36:08 
    5    10 Cindy Sheppard              Novi              53    7   19:36    3:25    7   39:49 17.3    2:25    6   31:55  9:41 1:37:08 
    6    47 Tj Hessburg                 Grosse Pointe Par 50    6   19:20    4:59    4   38:43 17.8    2:12    8   33:36 10:11 1:38:48 
    7    28 Sue Wojciechowski           New Baltimore     51    2   17:35    3:29    5   39:23 17.5    2:09   12   37:25 11:21 1:39:59 
    8    67 Janet Hunnius               South Lyon        52   13   25:23    3:43    2   37:43 18.3    2:17    7   32:15  9:47 1:41:19 
    9    41 Gail Mroz                   Northville        54   14   25:27    4:37    9   41:56 16.5    2:37    1   27:06  8:13 1:41:42 
   10    53 Laurie Worthington          Commerce          51    3   17:50    4:15   12   45:48 15.1    1:53    9   34:30 10:28 1:44:14 
   11     5 Karen Priemer               Novi              52   11   24:14    4:32   11   44:37 15.5    3:12   10   37:02 11:14 1:53:34 
   12    12 Jackie Roehl                Farmington Hills  54   12   25:04    3:30   10   43:40 15.8    2:49   15   41:55 12:43 1:56:56 
   13    11 Karen Berkery               Grosse Pointe     54    9   21:20    6:14   14   47:25 14.6    2:28   14   41:52 12:41 1:59:16 
   14    51 Francine Burgess            Detroit           51   10   22:29    8:34   13   46:27 14.9    4:43   13   40:17 12:13 2:02:28 
   15    49 Fiona Parker                Grosse Pointe Par 54   15   32:03    5:27   15   52:43 13.1    2:14   11   37:03 11:14 2:09:29 

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   126 Kenneth Gutowski            Northville        55    1   12:25    2:40    1   30:59 22.3    1:37    1   23:37  7:10 1:11:16 
    2   148 George Reynolds             Pinckney          57    3   16:36    2:47    2   32:04 21.5    1:49    3   24:38  7:28 1:17:52 
    3   157 Gary Larson                 Livonia           57    4   16:41    2:58    3   34:43 19.9    1:49    4   24:43  7:30 1:20:51 
    4   226 Lennie Brousseau            Byron             56    5   20:26    3:02    5   35:10 19.6    1:21    2   24:09  7:19 1:24:05 
    5   159 Olivier Lecerf              Farmington Hills  56                         4   35:02 19.7    2:18    5   27:59  8:29 1:24:12 
    6   174 Bruce Morey                 Ann Arbor         56    2   14:47    4:50    8   41:49 16.5    1:47    6   29:09  8:50 1:32:20 
    7   131 Mike Carosio                The Woodlands     58    7   26:30    3:21    7   41:38 16.6    1:36    7   29:09  8:50 1:42:13 
    8   193 Jay Guttman                 Novi              57    6   25:06    4:43    6   40:33 17.0    2:48    8   31:33  9:34 1:44:40 
    9   231 Howard Hammes               Trenton           55    8   31:13   13:29    9   47:09 14.6    4:12    9   48:07 14:35 2:24:08 

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    85 Jane Sanders                White Lake        58    1   17:11    2:55    1   32:40 21.1    2:06    1   25:43  7:48 1:20:33 
    2    27 Christine Lysaght           Northville        56    2   22:27    3:56    2   41:26 16.7    2:40    2   31:27  9:32 1:41:54 
    3    54 Casey Calkins               Ann Arbor         57    3   24:11    8:20                              3   33:05 10:02 1:56:28 
    4    43 Teresa Dial                 Spring            55    4   25:46    5:07    3   43:48 15.8    4:18    5   41:19 12:32 2:00:16 
    5    48 Lorraine Grix               Redford           57    5   25:57    5:08    4   45:39 15.1    3:35    4   40:17 12:13 2:00:33 


MALE AGE GROUP 60 - 64
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   189 Neal Little                 Ann Arbor         64    1   15:01    4:39    1   32:42 21.1    2:21    2   27:04  8:13 1:21:45 
    2   143 Kevin Collins               Novi              62    4   18:52    3:57    2   36:43 18.8    2:05    1   25:45  7:48 1:27:20 
    3   110 Thomas Balch                West Bloomfield   62    3   18:11    4:29    4   41:54 16.5    2:31    4   35:12 10:40 1:42:15 
    4   147 Marty Moran                 Sterling Heights  61    5   28:01    4:30    3   40:16 17.1    3:29    3   30:02  9:06 1:46:15 
    5   215 Richard Reaume              Plymouth          64    2   17:58    6:30    5   46:44 14.8    2:25    5   36:17 11:00 1:49:52 

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    36 Cecilia Brzys               South Lyon        64    1   19:25    4:53    1   36:20 19.0    2:28    1   29:26  8:56 1:32:30 
    2    69 Lynn Balog                  Northville        62    3   23:54    3:48    2   45:31 15.2    3:07    2   36:42 11:08 1:53:00 
    3    46 Sheryl Walsh                Novi              60    2   22:05    5:16    3   48:03 14.4    3:34    3   46:50 14:12 2:05:45 

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   179 Dominic Vella               Livonia           67    2   27:37    4:44    1   39:25 17.5    3:24    1   32:21  9:48 1:47:28 
    2   177 Frank Balog                 Northville        65    1   24:29    5:22    2   40:19 17.1    3:40    2   34:09 10:21 1:47:56 

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    38 Linda Hilst                 Ann Arbor         69    1   29:51    9:45    1   51:34 13.4    4:20    1   54:01 16:23 2:29:29 

MALE AGE GROUP 70 - 74
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 

FEMALE AGE GROUP 70 - 74
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 

MALE AGE GROUP 75 - 99
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   182 Bob Ranta                   South Lyon        81    1   20:54    6:59    1   38:09 18.1    3:46    1   40:05 12:09 1:49:52 


FEMALE AGE GROUP 75 - 99
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 

ATHENA AGE GROUP 1 - 99
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1     1 Sabrina Redman              Wixom             36    1   26:36    5:18    1   47:33 14.5    3:21    1   48:51 14:48 2:11:37 

CLYDESDALE AGE GROUP 1 - 99
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   100 Tom Skwirsk                 Canton            47    1   14:49    3:02    2   35:44 19.3    1:44    1   26:56  8:10 1:22:14 
    2   107 John Frasik                 Northville        52    2   15:02    3:15    5   36:47 18.8    2:22    3   28:38  8:41 1:26:02 
    3    97 Robert Dodde                Portage           38    7   19:57    4:37    4   36:41 18.8    1:47    2   27:49  8:26 1:30:49 
    4    95 Mike Else                   Novi              50    4   16:53    4:08    3   36:38 18.8    2:03    5   31:36  9:35 1:31:17 
    5    99 James Chasse                Novi              44    3   15:49    3:29    6   37:15 18.5    2:26    8   34:25 10:26 1:33:22 
    6   104 Justin Tharrett             Macomb            31   10   25:31    2:56    1   34:02 20.3    2:41    4   30:07  9:08 1:35:15 
    7   105 Isaac Demarest              Toledo            37    8   20:37    3:54    7   40:51 16.9    1:31    6   33:16 10:05 1:40:07 
    8   106 John Mooney                 South Lyon        51    6   18:05    5:33    9   42:24 16.3    3:59    7   34:18 10:24 1:44:16 
    9   103 Michael Cook                Livonia           47   11   27:14    4:17    8   40:51 16.9    2:38    9   34:45 10:32 1:49:43 
   10   102 Tim Padgett                 Novi              43    9   20:43    4:50   10   42:52 16.1    5:04   10   37:46 11:27 1:51:14 
   11    98 Eugene Collins              Detroit           39    5   17:42    7:15   11   52:44 13.1    5:15   12   54:52 16:38 2:17:46 
   12    96 Fred Parsons                Novi              40   12   27:51    6:21   12 1:12:23  9.5    2:24   11   38:27 11:39 2:27:24 

                             MALE RELAY TEAMS
Place No.   Teamname                       Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ============================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1   218 Team Connor                       1   12:10    1:46    1   34:38 19.9    0:51    1   19:56  6:03 1:09:20         1:09:20 
    2   217 Team Red                          2   15:56    1:58    2   40:13 17.2    1:12    2   28:06  8:31 1:27:23         1:27:23 

                            FEMALE RELAY TEAMS
Place No.   Teamname                       Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ============================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    92 PM Tri                            2   15:40    2:43    3   43:30 15.9    1:09    1   25:26  7:43 1:28:27         1:28:27 
    2    94 Rachel                            1   15:00    2:01    1   41:36 16.6    1:15    2   30:34  9:16 1:30:24         1:30:24 
    3    93 Cougarettes                       3   22:40    2:30    2   41:36 16.6    1:30    3   31:46  9:38 1:39:59         1:39:59 

                             MIXED RELAY TEAMS
Place No.   Teamname                       Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ============================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    91 Byrne Baby Byrne                  1   19:54    2:17    1   35:44 19.3    1:02    1   21:16  6:27 1:20:10         1:20:10 
    2   221 Chased by geese                   2   20:45    2:23    3   44:32 15.5    1:10    2   24:41  7:29 1:33:29         1:33:29 
    3   220 Logan 2                           4   28:41    2:21    2   38:03 18.1    1:19    3   28:47  8:44 1:39:08         1:39:08 
    4   219 Team Logan 1                      3   22:28    3:04    4   54:45 12.6    1:53    4   35:28 10:45 1:57:36         1:57:36 

MALES NOT ELIGIBLE FOR AGE GROUP AWARDS AGE GROUP 1 - 99
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   180 Ryan Decook                 Washington        33    1   12:22    1:45    1   28:50 23.9    1:03    1   19:46  6:00 1:03:44 


MALES WITH SHORT BIKE - NOT ELIGIBLE FOR AGE GROUP AWARDS AGE GROUP 1 - 99
Place No.   Name                        Town              Ag Rank  Swim   Trans1  Rank   Bike  Rate Trans2  Rank   Run   Pace    Final 
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   212 Emil Sims                   Northville        42    1   19:13    2:50    2   26:57 25.6    1:29    1   21:36  6:33 1:12:03 
    2   203 Adam Dombrowski             Casco             17    2   23:52    3:26    1   17:46 38.8   28:54    2   22:00  6:40 1:35:55