Running & Sports

Kids & Family

Fitness & Health

Training


Missing

Cleveland Browns Touchdown Run

Sat Jul 23, 2005

Cleveland, , 44113

Cleveland Browns Touchdown Run 5K
Cleveland, OH
07-23-05

Overall Male Open Winners
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Hennessey          Bridgeport  CT      23        1      15:25.1    3:05/K

Overall Female Open Winners
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Cassandra Schenck       Mantua  OH           7       36      18:30.4    3:42/K

Men 14 & Under
       1    Daniel Bullard                              14       13      17:22.7    3:28/K
       2    Erik Pelligrino         Naperville  IL      13       51      19:26.8    3:53/K
       3    David Maynard           Medina  OH          11      103      21:14.5    4:15/K
       4    Ian Hunt                Valley City  OH     13      124      21:45.4    4:21/K
       5    Daniel Zaas             Solon  OH           13      125      21:46.1    4:21/K
       6    Patrick Conway                              14      128      21:53.1    4:23/K
       7    Mark Maynard            Medina  OH          13      134      22:02.6    4:24/K
       8    Jj Meholic                                  14      137      22:07.1    4:25/K
       9    Zack Hall               Brunswick  OH       14      163      22:35.4    4:31/K
      10    Billy Doerge            Medina  OH          11      166      22:37.1    4:31/K
      11    Colton Kawiecki         Strongsville  OH    13      182      22:59.5    4:36/K
      12    Michael Fortuna         Highland Hts  OH    14      209      23:33.9    4:43/K
      13    Stephen Sedlon          Litchfield  OH      14      218      23:37.4    4:43/K
      14    Frank Consoy                                12      229      23:49.8    4:46/K
      15    Dj Wymer                Elyria  OH          13      259      24:15.2    4:51/K
      16    Christopher Fortuna     Highland Hts  OH    12      262      24:16.8    4:51/K
      17    Kevin Liszka            Avon Lake  OH       13      266      24:21.7    4:52/K
      18    Zachary Cleland         Huntersville  NC    12      285      24:43.0    4:57/K
      19    Matt Federico                               9       310      25:09.5    5:02/K
      20    Ian Hlavin              Berea  OH           14      325      25:23.3    5:05/K
      21    Michael Skoda                               13      369      26:08.0    5:14/K
      22    Participant 1221                             1      431      27:02.7    5:24/K
      23    Sam Bova                Chagrin Falls  OH    9      477      27:46.9    5:33/K
      24    Derrick Hall            Brunswick  OH       12      545      28:57.4    5:47/K
      25    Matt Murvin             Plano  TX           13      549      29:01.9    5:48/K
      26    Jacob Gonzalez          Amherst  OH         10      576      29:34.1    5:55/K
      27    Travis Wright                               14      577      29:34.7    5:55/K
      28    Nicholas Zakrajsek      Mayfield Hts.  OH   13      579      29:38.9    5:56/K
      29    Austin Wright           Chesterland  OH     11      603      30:19.7    6:04/K
      30    Drew Larmore            Huntersville  NC    14      621      30:48.8    6:10/K
      31    Riley Ellis             Avon  OH             9      645      31:27.4    6:17/K
      32    Zachary Larmore         Huntersville  NC    12      677      32:41.5    6:32/K
      33    Jacob Cleland           Huntersville  NC     9      736      34:51.0    6:58/K
      34    Daniel Kavula           Fairview Park, Oh 4  7      792      46:01.4    9:12/K
      35    Ryan Ashdown            Fairview Park  OH    7      794      46:03.0    9:13/K
      36    Sean Cooper             Fairview Park  OH    7      795      46:05.6    9:13/K

Men 15 to 19
       1    Paul Barnes             North Royalton  OH  18        6      16:51.5    3:22/K
       2    Mark Buhovecky          Parma  OH           17        7      17:03.3    3:25/K
       3    Matthew Walz            Berea  OH           17        9      17:07.9    3:25/K
       4    Jeff Bonezzi            Medina  OH          17       10      17:08.6    3:26/K
       5    Carter East             Medina              17       18      17:42.1    3:32/K
       6    Shawn Hieyb                                 18       27      18:08.0    3:38/K
       7    Samuel Maynard          Medina  OH          15       31      18:14.6    3:39/K
       8    Brian Campbell          Berea  OH           17       32      18:23.8    3:41/K
       9    Jordan Wright           Chesterland  OH     19       33      18:24.9    3:41/K
      10    Jeremy Arthur                               15       34      18:26.7    3:41/K
      11    Christopher Seich                           15       40      18:53.9    3:47/K
      12    Tom Pauletl                                 18       44      19:05.7    3:49/K
      13    Richie Clark            Solon  OH           18       54      19:34.2    3:55/K
      14    Nicholas Farkas         Berea  OH           18       55      19:37.3    3:55/K
      15    Justin Peterson         Seville  OH         16       60      19:52.1    3:58/K
      16    Corey Zanotti           Parma  OH           17       65      19:59.1    4:00/K
      17    Kirk Shellhouse         Wellington  OH      17       69      20:07.2    4:01/K
      18    Cameron Wright          Chesterland  OH     15       70      20:07.9    4:01/K
      19    Mike Berlekamp          North Royalton  OH  17       73      20:09.9    4:02/K
      20    Andrew Tenbusch         Avon  OH            19       83      20:42.0    4:08/K
      21    Michael Wilke           Hudson  OH          15       84      20:43.1    4:09/K
      22    Derek Messenger                             18       96      21:05.4    4:13/K
      23    Nathan Stipcic                              18       97      21:06.3    4:13/K
      24    Cameron Kalchert        Northfield Ctr.  OH 19      102      21:13.6    4:15/K
      25    Cameron Ahola           Brook Park  OH      16      123      21:44.8    4:21/K
      26    Joe Cooper                                  16      146      22:15.5    4:27/K
      27    Reid Landers            Berea  OH           19      154      22:24.6    4:29/K
      28    Dale Perkowski                              15      226      23:46.1    4:45/K
      29    Bret Billhardt                              19      243      24:03.8    4:49/K
      30    Max Ledel               Rocky River  OH     17      279      24:29.5    4:54/K
      31    John Marshall                               15      347      25:50.0    5:10/K
      32    Ian Pace                Avon Lake  OH       18      511      28:13.6    5:39/K
      33    Kyle Anderson                               17      587      29:47.7    5:57/K

Men 20 to 24
       1    Daniel Wade             Berea  OH           20        5      16:47.8    3:21/K
       2    Aaran Mack                                  23        8      17:07.5    3:25/K
       3    Scott Klooz             Valley City  OH     20       17      17:36.5    3:31/K
       4    Kevin Mahoney           Bay Village  OH     21       47      19:14.7    3:51/K
       5    Ryan Novak                                  20       48      19:15.6    3:51/K
       6    Justin Goneau           Solon  OH           20       71      20:08.9    4:02/K
       7    Shaun Kloetzer          Norton  OH          22       75      20:17.7    4:03/K
       8    Todd Gill                                   24       85      20:45.9    4:09/K
       9    Joe Pugliese                                23       95      21:00.2    4:12/K
      10    Skip Kawalek                                21       99      21:07.3    4:13/K
      11    Matthew Androne                             21      153      22:24.1    4:29/K
      12    Marc Cancilla           North Olmsted  OH   24      176      22:53.7    4:35/K
      13    Chaz O'Neill            Westlake  OH        20      219      23:38.1    4:44/K
      14    Pete Dunphy             Lorain  OH          20      233      23:54.5    4:47/K
      15    Andy Carr               Rocky River  OH     23      247      24:06.5    4:49/K
      16    Dane Manning            Strongsville  OH    22      282      24:36.5    4:55/K
      17    Jon Becker              Broadview Hts.  OH  23      289      24:46.3    4:57/K
      18    Jason Vaughn                                24      313      25:12.5    5:02/K
      19    Timothy Sylvain         Mayfield Hts  OH    22      356      25:59.7    5:12/K
      20    Cameron Jones           Berea  OH           21      367      26:07.0    5:13/K
      21    Russel Plent                                23      413      26:39.5    5:20/K
      22    Brad Knoll              Cleveland  OH       24      428      27:00.2    5:24/K
      23    Eric Grosso             Youngstown  OH      22      481      27:49.2    5:34/K
      24    Mark Kinzly             North Olmsted  OH   24      530      28:28.7    5:42/K
      25    John Deitzer            Cleveland  OH       22      697      33:11.1    6:38/K
      26    Kyle Nuske              Olmsted Falls  OH   24      716      33:58.8    6:48/K

Men 25 to 29
       1    Jeff Spieles            Dayton  OH          29       21      17:44.5    3:33/K
       2    Zach Gingerich          West Farmington  OH 26       25      17:58.0    3:36/K
       3    Charley Elsey           Akron  OH           25       26      18:04.2    3:37/K
       4    Paul Dunphy             Lorain  OH          27       39      18:50.6    3:46/K
       5    David Anderson                              27       46      19:11.1    3:50/K
       6    Adam Shoemaker                              28       52      19:32.3    3:54/K
       7    Todd McCutcheon         Cuyahoga Falls  OH  25       59      19:51.2    3:58/K
       8    Ryan Seelbach                               25       61      19:54.4    3:59/K
       9    Mark Pierre             Cleveland  OH       29       78      20:28.6    4:06/K
      10    Christopher Haley       Broadview Hts  OH   28       88      20:52.9    4:10/K
      11    Frank Chahulski         Berea  OH           27       94      20:59.0    4:12/K
      12    Derek Fix               Rocky River  OH     29      100      21:08.2    4:14/K
      13    Brian Vaiksonoraj                           29      107      21:18.3    4:16/K
      14    Rob Grider              Strongsville  OH    29      109      21:20.1    4:16/K
      15    Matthew Kiley           Lakewood  OH        29      111      21:20.9    4:16/K
      16    Chad Cummings           Cuyahoga Falls  OH  29      130      21:54.3    4:23/K
      17    Christopher McFarland   Stow  OH            27      158      22:29.2    4:30/K
      18    Dale Morella            North Royalton  OH  29      179      22:58.0    4:36/K
      19    Chad Wacha              Mentor On The Lake  29      198      23:22.2    4:40/K
      20    Michael Vanburen        Cleveland  OH       25      199      23:23.9    4:41/K
      21    Patrick Bentle          Shaker Heights  OH  28      202      23:27.3    4:41/K
      22    Dustin Kruse            Cleveland  OH       25      203      23:27.9    4:41/K
      23    Ben Leach                                   25      208      23:33.0    4:43/K
      24    Dale Stigamier          Columbia  SC        25      235      23:58.8    4:48/K
      25    David Bauer             Cleveland  OH       29      248      24:07.0    4:49/K
      26    Matthew Slater          Kent  OH            27      250      24:08.7    4:50/K
      27    Daniel Schmidt          Chicago  IL         27      251      24:09.5    4:50/K
      28    Damien Kopkas           Twinsburg  OH       28      261      24:16.2    4:51/K
      29    Jim Sanfilippo          Westlake  OH        27      265      24:20.8    4:52/K
      30    David Patterson         North Royalton  OH  27      286      24:43.9    4:57/K
      31    Justin Stafford         Strongsville  OH    26      292      24:50.2    4:58/K
      32    Nicholas Solar          Brunswick  OH       27      304      25:03.7    5:01/K
      33    Daniel Farley                               25      307      25:05.3    5:01/K
      34    Russell Mazzola         Garfield Hts  OH    28      312      25:11.5    5:02/K
      35    Tim Feilen                                  28      328      25:24.9    5:05/K
      36    Ralph Zappola           Euclid  OH          27      335      25:37.5    5:07/K
      37    Jeff Lappin             Stow  OH            25      337      25:39.1    5:08/K
      38    James Elek              Mentor  OH          29      341      25:43.9    5:09/K
      39    Greg Putka              Rocky River  OH     28      349      25:51.1    5:10/K
      40    Duke Fox                Copley  OH          25      365      26:06.3    5:13/K
      41    Ryan Kozak              Cleveland  OH       26      377      26:13.1    5:15/K
      42    Joe Hoelze              Fremont  OH         25      379      26:14.1    5:15/K
      43    Wayne Gerchak           Brunswick  OH       28      387      26:20.8    5:16/K
      44    Joseph Saccany                              27      392      26:27.2    5:17/K
      45    James Ehret                                 27      396      26:29.8    5:18/K
      46    Ryan Poor               Cleveland Heights   29      402      26:33.8    5:19/K
      47    Joseph Keys             Strongsville  OH    28      412      26:38.8    5:20/K
      48    Adam Hecei              Lakewood  OH        26      432      27:03.0    5:25/K
      49    Jeremy Fix                                  27      456      27:35.0    5:31/K
      50    Craig Smialek           Strongsville  OH    29      457      27:35.8    5:31/K
      51    Matt Kuehnle            Cleveland  OH       29      464      27:39.7    5:32/K
      52    Mike Wohar              Bedford  OH         26      465      27:40.4    5:32/K
      53    Brian Jennings          Columbus  OH        27      469      27:42.6    5:32/K
      54    Jon Arron               Ashland  OH         27      484      27:51.0    5:34/K
      55    Robert Cook             Wadsworth  OH       29      486      27:51.7    5:34/K
      56    John Wise               Euclid  OH          25      515      28:15.5    5:39/K
      57    Joseph Candow           Lakewood  OH        29      532      28:44.8    5:45/K
      58    James P Young           Shaker Heights  OH  27      537      28:48.3    5:46/K
      59    Jon Watts               Arlington  VA       29      570      29:27.8    5:53/K
      60    Daniel Anderson         Shaker Heights  OH  26      589      29:48.7    5:58/K
      61    Kevin Hudson            Cleveland  OH       26      597      30:09.4    6:02/K
      62    Bob Walter              Solon  OH           29      615      30:44.1    6:09/K
      63    David Heine             Strongsville  OH    28      633      31:08.8    6:14/K
      64    Jason McCreight         Euclid  OH          29      708      33:36.1    6:43/K
      65    Jason Samsa                                 29      723      34:18.4    6:52/K
      66    James Elek              Mentor  OH          29      742      35:12.3    7:02/K
      67    Brian Spear             Cleveland  OH       26      747      35:23.0    7:05/K
      68    Richard Alanen          Fairport Harbor  OH 27      751      35:39.8    7:08/K
      69    Christopher Bondi       Akron  OH           29      768      36:46.6    7:21/K
      70    Jason Correll           Fairview Park  OH   29      769      36:48.4    7:22/K
      71    Jason Verderber         Rocky River  OH     29      783      42:09.5    8:26/K

Men 30 to 34
       1    Frank Pattison          North Olmsted  OH   34        3      16:21.1    3:16/K
       2    Kip Brady                                   34       11      17:16.1    3:27/K
       3    Craig Melzer            Knet  OH            31       15      17:30.4    3:30/K
       4    David Hathaway          Berea  OH           34       20      17:43.4    3:33/K
       5    Sebastian Sanzotta      Painesville  OH     30       30      18:13.2    3:39/K
       6    Eric Smith              North Ridgeville  O 33       41      18:55.4    3:47/K
       7    Greg Zannele                                33       62      19:56.0    3:59/K
       8    Jason Vollweiler        Broadview Hts  OH   33       68      20:03.5    4:01/K
       9    John Gibbons            North Olmsted  OH   30       72      20:09.3    4:02/K
      10    Marc D'Acunzo           Avon Lake  OH       33       77      20:27.1    4:05/K
      11    Adam Yourkievitz                            33       93      20:57.5    4:11/K
      12    Jason Clark                                 30      104      21:15.1    4:15/K
      13    Eric Vaiksnoraj                             31      106      21:17.2    4:15/K
      14    Matt Reitz              Brooklyn  OH        32      108      21:19.4    4:16/K
      15    Chris Davis             Koxville  TN        32      126      21:47.8    4:21/K
      16    Scott Magers            Medina  OH          34      127      21:51.3    4:22/K
      17    Richard Juan            Westlake  OH        32      136      22:06.4    4:25/K
      18    Luke Patterson                              31      140      22:08.9    4:26/K
      19    Roman Szczesniak        Lakewood  OH        33      141      22:09.8    4:26/K
      20    Christian Brown         Cleveland Heights   33      152      22:22.8    4:28/K
      21    David Rohlen            Olmsted Twp  OH     32      159      22:29.7    4:30/K
      22    Brian Royak             North Olmsted  OH   33      172      22:48.6    4:34/K
      23    Mark Brinkman           Cleveland  OH       33      175      22:53.2    4:35/K
      24    Rod Claflin             Maple Heights  OH   32      184      23:02.6    4:36/K
      25    Nick Fill               Cincinnati  OH      33      189      23:06.5    4:37/K
      26    Eric Beiler             Cleveland Hts  OH   32      200      23:24.6    4:41/K
      27    Keith Moeller           Brunswick  OH       30      201      23:25.6    4:41/K
      28    Marcel Mol              Cuyahoga Falls  OH  32      216      23:36.8    4:43/K
      29    Kevin Burger            Aurora  OH          32      221      23:39.5    4:44/K
      30    Rick Laughinghouse      Mentor  OH          34      228      23:48.5    4:46/K
      31    John Becker             Kirtland  OH        34      246      24:05.8    4:49/K
      32    Mirsat Nikovic          Euclid  OH          32      249      24:07.6    4:49/K
      33    William Cooper                              34      264      24:19.5    4:52/K
      34    Sujal Saraiya           Lakewood  OH        32      291      24:49.6    4:58/K
      35    John McFadden           Strongsville  OH    30      293      24:50.9    4:58/K
      36    Todd Edmond             Tiffin  OH          34      294      24:51.6    4:58/K
      37    Paul Karnow                                 34      296      24:56.2    4:59/K
      38    Adam Ryan               North Royalton  OH  32      302      25:02.4    5:00/K
      39    Greg Eberhardt          Broadview Hts  OH   32      306      25:04.6    5:01/K
      40    Andrew Dugan            Cuyahoga Falls  OH  31      318      25:18.8    5:04/K
      41    James McNulty           Mentor  OH          30      321      25:20.8    5:04/K
      42    Jason Niedermeyer       Brunswick  OH       31      327      25:24.2    5:05/K
      43    Brett Kowalski          Northfield  OH      31      329      25:26.3    5:05/K
      44    Dan Policard            Lakewood  OH        32      330      25:28.1    5:06/K
      45    Jimmy Jeffers           Lakewood  OH        34      346      25:49.2    5:10/K
      46    Eric Tabora             Westlake  OH        32      354      25:55.4    5:11/K
      47    Chad Fleischer          Strongsville  OH    30      357      26:00.9    5:12/K
      48    Tom Surovey             Brunswick Hills  OH 30      363      26:05.3    5:13/K
      49    James Ellis             Lakewood  OH        30      372      26:10.3    5:14/K
      50    Marc Glotzbeckes        Fremont  OH         34      389      26:22.4    5:16/K
      51    Wally Brainard          Leroy Township  OH  33      393      26:28.0    5:18/K
      52    Tyrone Bilal                                34      395      26:28.6    5:18/K
      53    Philip Pollich                              30      398      26:31.5    5:18/K
      54    Brad Gornall            Faiview Park  OH    30      399      26:32.4    5:18/K
      55    Bryan Carter            Cleveland  OH       32      429      27:01.0    5:24/K
      56    Kyle Amsdell            Rocky River  OH     34      433      27:04.0    5:25/K
      57    Travis Stadler          Lakewood  OH        30      439      27:11.5    5:26/K
      58    John Hatcher            Van Wert  OH        32      442      27:14.6    5:27/K
      59    Darren Mieskoski        Seven Hills  OH     34      445      27:18.3    5:28/K
      60    Dan Zupsansky                               31      446      27:19.6    5:28/K
      61    Larry Galganski         Berea  OH           34      479      27:48.5    5:34/K
      62    Paul Wagner             Lakewood  OH        30      488      27:52.5    5:34/K
      63    Bret Perry              Lakewood  OH        32      500      28:03.7    5:37/K
      64    Michael Nyergei                             32      514      28:14.9    5:39/K
      65    Eric Dedic              Lakewood  OH        30      524      28:18.8    5:40/K
      66    Michael Warbel          Cleveland  OH       32      531      28:29.8    5:42/K
      67    David Oakley            Cleveland  OH       34      533      28:46.2    5:45/K
      68    Chris Prewitt           Olmsted Falls  OH   30      569      29:26.1    5:53/K
      69    Brian Hartwick          Shaker Heights  OH  33      572      29:28.8    5:54/K
      70    Matt Ball               Dallas  TX          34      596      30:07.9    6:01/K
      71    Brian Miller                                30      607      30:26.0    6:05/K
      72    Chris Dyke              Bay Village  OH     30      610      30:29.8    6:06/K
      73    Stephan Hovancsek Jr.   Brooklyn  OH        30      654      31:50.1    6:22/K
      74    Steve Klug                                  33      660      32:01.2    6:24/K
      75    Noah A Haner            Lakewood  OH        34      681      32:43.0    6:33/K
      76    Greg Deers                                  34      699      33:14.0    6:39/K
      77    Sean Ansberry           Avon  OH            32      714      33:56.0    6:47/K
      78    Kris Spreen                                 31      738      34:52.2    6:58/K

Men 35 to 39
       1    Bill Rahles             Cleveland  OH       39       19      17:42.8    3:32/K
       2    Don Wymer               Amherst  OH         35       53      19:32.9    3:54/K
       3    Mark Gibson             Strongsville  OH    38       64      19:58.2    4:00/K
       4    Thomas Fries            Elyria  OH          39       66      19:59.9    4:00/K
       5    Kirk Lusk               Medina  OH          35       76      20:19.7    4:04/K
       6    Jeffrey Kramer          Brunswick  OH       38       79      20:35.7    4:07/K
       7    Patrick Mayo            Parma  OH           35      105      21:16.2    4:15/K
       8    Steve Dearth            Wadsworth  OH       38      115      21:29.0    4:18/K
       9    Chris Haddock           Eastlake  OH        37      135      22:04.9    4:25/K
      10    Scott Provost           Medina  OH          37      138      22:07.9    4:25/K
      11    Mark Doerr              Novelty  OH         36      145      22:14.2    4:27/K
      12    Pat Hengst              Mayfield Hts.  OH   37      155      22:27.0    4:29/K
      13    Craig Capek             Olmsted Falls  OH   38      161      22:33.1    4:31/K
      14    Ken Pratt               Kent  OH            35      178      22:57.2    4:35/K
      15    Bob Delgado             Middleburg Heights  39      185      23:04.5    4:37/K
      16    Dane Hubbard            Mentor  OH          39      191      23:13.3    4:39/K
      17    Brock Hoover            University Heights  38      192      23:14.0    4:39/K
      18    Brian Burmeister        Fremont  OH         37      211      23:35.0    4:43/K
      19    Darrell Frye            Hudson  OH          35      220      23:38.6    4:44/K
      20    Roger Domokos           Port Clinton  OH    36      224      23:45.1    4:45/K
      21    Bruce Korodi            MacEdonia  OH       36      231      23:52.0    4:46/K
      22    Matt Jamison                                35      237      23:59.6    4:48/K
      23    Dino Ciulli             Parma  OH           36      239      24:00.7    4:48/K
      24    George Vale             North Royalton  OH  35      240      24:01.7    4:48/K
      25    Joe Lah                 Barberton  OH       36      241      24:02.8    4:48/K
      26    Greg Strick             Westlake  OH        35      280      24:30.3    4:54/K
      27    Scott Rilley            Cuyahoga Falls  OH  38      297      24:57.2    4:59/K
      28    Bill Wolf                                   38      314      25:13.5    5:03/K
      29    Brian Zeck              Avon Lake  OH       35      317      25:17.3    5:03/K
      30    Doug Mason              Bay Village  Oh     38      322      25:21.5    5:04/K
      31    Brian Pierce            Columbus  OH        37      332      25:31.3    5:06/K
      32    Matt Lisi               Ashtabula  OH       37      339      25:40.8    5:08/K
      33    Larry Kooser            Bainbridge  OH      37      355      25:56.4    5:11/K
      34    Craig Meldrum           Medina  OH          36      361      26:04.0    5:13/K
      35    Jim Melle               Fremont  OH         36      362      26:04.6    5:13/K
      36    Bob Kollar              Strongsville  OH    35      371      26:09.0    5:14/K
      37    John Beer               Avon Lake  OH       37      382      26:16.4    5:15/K
      38    David Spencer           Cleveland Heights   35      401      26:33.1    5:19/K
      39    Robert Wright           Garrettsville  OH   38      404      26:34.3    5:19/K
      40    Eric Johnson            Fairview Park  OH   37      418      26:46.7    5:21/K
      41    Dennis Richards         Lorain  OH          37      423      26:53.2    5:23/K
      42    Michael Longmore                            35      435      27:07.9    5:25/K
      43    Ron Apelt               North Olmsted  OH   39      443      27:17.3    5:27/K
      44    David Thein             Parma  OH           35      450      27:26.0    5:29/K
      45    Paul Colella            Brunswick Hills  OH 35      454      27:32.0    5:30/K
      46    Eric Russ               Rocky River  OH     39      482      27:50.1    5:34/K
      47    Greg Walk               Mentor  OH          35      492      27:54.5    5:35/K
      48    David Bellian           Maumee  OH          35      494      27:56.0    5:35/K
      49    John Heffernan          Lyndhurst  OH       35      498      28:01.3    5:36/K
      50    Paul Tartabini                              36      508      28:11.1    5:38/K
      51    Jeffrey Lang            MacEdonia  OH       37      548      29:00.9    5:48/K
      52    Earl Sloson                                 36      591      29:51.6    5:58/K
      53    Chris Valerian          Twinsburg  OH       38      602      30:17.6    6:03/K
      54    William Wong            Cleveland  OH       36      614      30:41.1    6:08/K
      55    Thomas Wise             Akron  OH           35      628      31:04.3    6:13/K
      56    Mike Bravchok           Brunswick  OH       35      629      31:06.2    6:13/K
      57    Gavin McClaren          Copley  OH          35      642      31:25.8    6:17/K
      58    Leon Atterberry         Cleveland  OH       35      644      31:26.8    6:17/K
      59    Russell Ellis           Avon  OH            37      646      31:28.1    6:18/K
      60    Eric Siler              Shaker Heights  OH  39      651      31:40.6    6:20/K
      61    Dave Deoreo             Cleveland  OH       36      664      32:06.0    6:25/K
      62    Randy Wittmer           North Canton  OH    35      666      32:13.8    6:27/K
      63    Michael Gunselman       Elyria  OH          35      687      32:45.5    6:33/K
      64    Anthony Petti                               39      692      32:59.5    6:36/K
      65    Joseph Beatty           Twinsburg  OH       38      698      33:11.8    6:38/K
      66    Andrew Latimer          Parma  OH           35      721      34:16.3    6:51/K
      67    Sean Boyd               Uniontown  OH       38      744      35:19.7    7:04/K
      68    Robert Minder           University Heights  35      766      36:45.3    7:21/K
      69    Frank Flanagan          Strongsville  OH    35      767      36:46.1    7:21/K
      70    Ross Barry              Stow  OH            37      782      40:56.1    8:11/K

Men 40 to 44
       1    Peter Waterj                                42        4      16:44.7    3:21/K
       2    Michael Romito          Middleburg Hts  OH  40       14      17:23.7    3:29/K
       3    Bill Hess                                   40       22      17:47.8    3:33/K
       4    Ben Szporluk            Cleveland  OH       40       23      17:50.8    3:34/K
       5    Tom Malony                                  40       24      17:51.3    3:34/K
       6    Todd Kreimes                                40       37      18:38.7    3:44/K
       7    Paul Heyse              Parma Heights  OH   44       42      19:00.9    3:48/K
       8    Matthew Yetter          Lakewood  OH        40       57      19:40.3    3:56/K
       9    Rob Ellins              Lakewood  OH        44      113      21:26.0    4:17/K
      10    Randy Ice               Mentor  OH          44      114      21:27.8    4:17/K
      11    Rick Urban              Hinckley  OH        40      122      21:43.3    4:21/K
      12    Steven Fleck            Euclid  OH          42      132      22:01.1    4:24/K
      13    Elvis Brown             Binghamton  OH      43      148      22:19.4    4:28/K
      14    Phil Savage                                 40      151      22:22.1    4:28/K
      15    Frank Heselton          Medina  OH          40      157      22:28.1    4:30/K
      16    Dave Gnatowski          Broadview Heights   44      190      23:07.8    4:37/K
      17    Dave Covell             North Olmsted  OH   40      193      23:14.9    4:39/K
      18    Rob Livingston          Euclid  OH          43      197      23:21.1    4:40/K
      19    Cliff Pinckard          Mentor  OH          40      268      24:23.4    4:53/K
      20    Jay Donnelly            Cleveland  OH       40      275      24:27.0    4:53/K
      21    Ron Liszka              Avon Lake  OH       42      276      24:27.9    4:53/K
      22    Floyd Winters           Parma  OH           42      290      24:47.7    4:57/K
      23    Pete Larmore            Huntersville  NC    43      295      24:53.2    4:59/K
      24    Brett Young             Stow  OH            41      308      25:06.1    5:01/K
      25    Tim Webb                                    40      316      25:16.4    5:03/K
      26    Derek Duncan            Chardon  OH         44      334      25:35.4    5:07/K
      27    Robert Kosten                               41      343      25:47.2    5:09/K
      28    Scott Specht            Parma  OH           40      384      26:17.1    5:15/K
      29    Owen McBride            Fairview Park  OH   43      417      26:45.7    5:21/K
      30    Scott Barber            Bay Village  OH     41      449      27:24.7    5:29/K
      31    Joe Bova                Chagrin Falls  OH   42      452      27:30.1    5:30/K
      32    Jeff Larsen             Strongsville  OH    41      496      28:00.3    5:36/K
      33    Joe Romito              Middleburg  Hts  OH 40      507      28:09.6    5:38/K
      34    Paul Wright             Medina  OH          42      527      28:25.1    5:41/K
      35    Kevin Cmiel             Mentor  OH          40      540      28:53.6    5:47/K
      36    Robert Murvin           Plano  TX           42      553      29:05.2    5:49/K
      37    James Muraco            Parma  OH           44      556      29:07.9    5:49/K
      38    Tom Mullee              Bay Village  OH     44      564      29:23.2    5:53/K
      39    Andrew Szczesniak       North Royalton  OH  40      594      30:06.2    6:01/K
      40    Tom Flynn                                   43      649      31:36.9    6:19/K
      41    Bill Harrison                               43      652      31:47.1    6:21/K
      42    Rob Myers               Napoleon  OH        41      653      31:48.0    6:22/K
      43    Robert Watson           Ashland City  TN    41      663      32:04.7    6:25/K
      44    Alex Petti                                  43      691      32:58.4    6:36/K
      45    Dan Murphy              Hiram  OH           44      753      35:58.8    7:12/K

Men 45 to 49
   1    Mike Boyen                                  47       12      17:20.4    3:28/K
       2    John Lewandowski        Shaker Heights  OH  48       16      17:33.7    3:31/K
       3    Steve Holecko           Middleburg Heights  48       28      18:10.0    3:38/K
       4    Pete Jendre             Medina  OH          48       29      18:12.1    3:38/K
       5    Mike Hackett            Avon Lake  OH       49       43      19:01.7    3:48/K
       6    Jeff Winch              Mentor  OH          48       45      19:07.4    3:49/K
       7    Mike Cargill            Wadsworth  OH       48       49      19:22.4    3:52/K
       8    Al Adamic               Wickliffe  OH       45       50      19:24.4    3:53/K
       9    Joey Phillips           Cuyahoga Falls  OH  46       81      20:36.5    4:07/K
      10    Dan Kovijanich          Richmond Hts.  OH   46       91      20:56.7    4:11/K
      11    David Smith                                 49      112      21:23.8    4:17/K
      12    Sid McMahen                                 46      118      21:33.0    4:19/K
      13    John Kkodek             Independence  OH    46      143      22:10.7    4:26/K
      14    Tom Jennings            Fairview  PA        47      149      22:20.3    4:28/K
      15    Brian Hoar              Cleveland  OH       48      164      22:36.3    4:31/K
      16    Ron Flowers                                 47      170      22:45.4    4:33/K
      17    Scott Beckett           Olmsted Falls  OH   47      210      23:34.4    4:43/K
      18    Lee Yates               Medina  OH          48      213      23:35.5    4:43/K
      19    Gregg Strouf            North Olmsted  OH   45      214      23:36.0    4:43/K
      20    Scott Dersi             North Ridgeville  O 45      215      23:36.4    4:43/K
      21    Eric Suehrstedt         Durham  ME          47      222      23:40.3    4:44/K
      22    Lawrence Bina           Brunswick  OH       46      223      23:42.3    4:44/K
      23    Glenn Scarborough       Elyria  OH          47      232      23:53.2    4:47/K
      24    Jerome Madigan          Lakewood  OH        46      257      24:14.6    4:51/K
      25    Donald Fabiano          Ridgway  PA         49      300      25:01.6    5:00/K
      26    Tony Baldacci           Mentor  OH          47      303      25:03.0    5:01/K
      27    John Baker              Newark  OH          49      342      25:46.4    5:09/K
      28    John Barbato            Mentor  OH          45      352      25:54.0    5:11/K
      29    Mark Loomis             Stow  OH            49      375      26:12.0    5:14/K
      30    Bill Beegan             North Olmsted  OH   49      391      26:25.9    5:17/K
      31    Jojhn Padget            Ashtabula  OH       48      405      26:35.1    5:19/K
      32    Robert Hale             Cuyahoga Falls  OH  48      409      26:37.7    5:19/K
      33    Jeff Gerojx                                 48      434      27:07.0    5:25/K
      34    Kerry Troy              Willowick  OH       46      438      27:10.8    5:26/K
      35    Jeff Martin             Avon Lake  OH       48      512      28:14.3    5:39/K
      36    Glenn Nickerson         Warrensville Hts  O 45      521      28:17.6    5:39/K
      37    Joe Brady                                   46      557      29:08.9    5:50/K
      38    Billy Kovaz                                 47      561      29:14.8    5:51/K
      39    Larry Navoy             Aurora  IL          49      593      30:05.0    6:01/K
      40    Eric Schatz             Painesville  OH     49      613      30:36.8    6:07/K
      41    Jim Wright                                  45      634      31:11.7    6:14/K
      42    Rod Laird               Mentor  OH          45      639      31:24.3    6:17/K
      43    Rett Zuberi             Avon Lake  OH       49      647      31:33.8    6:19/K
      44    George Cicero           Westlake  OH        46      674      32:34.1    6:31/K
      45    Mike Topovski           West Salem  OH      49      750      35:37.4    7:07/K
      46    Dave Driscoll                               46      780      38:56.7    7:47/K

Men 50 to 54
       1    Don Cassidy             Canton  OH          52       35      18:28.5    3:42/K
       2    John Polito             North Olmsted  OH   53       67      20:00.9    4:00/K
       3    John Chappell                               50       74      20:17.0    4:03/K
       4    Charles Willis          Sandusky  OH        51      116      21:29.9    4:18/K
       5    Tom Polakowski          Fairport Harbor  OH 52      131      21:55.4    4:23/K
       6    Randy March             Solon  OH           54      156      22:27.5    4:29/K
       7    Paul Maynard            Medina  OH          54      180      22:59.0    4:36/K
       8    Dan Clark               Solon  OH           50      187      23:05.3    4:37/K
       9    Joseph Miller           Broadview Heights   52      188      23:06.0    4:37/K
      10    Robert Verderber        Euclid  OH          54      207      23:32.2    4:42/K
      11    Tom Frazier             Mentor  OH          50      230      23:50.7    4:46/K
      12    Dale Ferrone            Chagrin Falls  OH   50      234      23:56.5    4:47/K
      13    Bruce Gelert            Cuyahoga Falls  OH  51      272      24:25.5    4:53/K
      14    David Hoppert           Wickliffe  OH       52      278      24:28.7    4:54/K
      15    Thomas Biblewski        Toledo  OH          54      287      24:44.7    4:57/K
      16    Peter Peluszkewycz      Lorain  OH          53      288      24:45.5    4:57/K
      17    Dale Bilancini          South Amherst  OH   52      324      25:22.2    5:04/K
      18    Keith Rubinson                              50      351      25:53.2    5:11/K
      19    Martin Feilen           Climax  MI          54      366      26:06.8    5:13/K
      20    Jay Kwast               Cleveland  OH       51      378      26:13.6    5:15/K
      21    Gary Garvis             N. Olmsted  OH      52      381      26:15.5    5:15/K
      22    Alan Stnickler          Newburgh Hts  OH    52      408      26:37.0    5:19/K
      23    Joe Becker              Broadview Hts.  OH  54      411      26:38.2    5:20/K
      24    Chuck Standley          Salem  OH           52      468      27:41.3    5:32/K
      25    Tyrone Brown            Shaker Heights  OH  52      473      27:44.8    5:33/K
      26    Robert Partezana        Hinckley  OH        53      476      27:45.9    5:33/K
      27    Raymond Rubino          Bainbridge  OH      53      505      28:08.5    5:38/K
      28    John Morris             Lorain  OH          53      520      28:17.0    5:39/K
      29    Timothy Fraundorf       Seven Hills  OH     52      541      28:55.1    5:47/K
      30    Mark Ahola              Brook Park  OH      51      567      29:24.9    5:53/K
      31    David Schroeoer                             50      575      29:33.2    5:55/K
      32    John Solomon                                50      600      30:13.0    6:03/K
      33    Rich Gebbie                                 51      631      31:07.4    6:13/K
      34    Steve Paliwkas          Avon Lake  OH       50      636      31:15.9    6:15/K
      35    Mark Kobelt             Canton  OH          52      637      31:19.8    6:16/K
      36    Robert Abrams           North Royalton  OHI 51      720      34:14.9    6:51/K

Men 55 to 59
       1    Larry Koval             Warren  OH          57      117      21:30.7    4:18/K
       2    Jd Mathys               Wooster  OH         59      244      24:04.8    4:49/K
       3    Michael Albanese        Avon Lake  OH       56      253      24:11.8    4:50/K
       4    Jim Burke               Willowick  OH       55      269      24:24.4    4:53/K
       5    Bob Daniels             Seville  OH         57      281      24:34.7    4:55/K
       6    David Nuske             Olmsted Falls  OH   58      298      24:58.8    5:00/K
       7    Michael Richards        Lakewood  OH        57      462      27:39.2    5:32/K
       8    Dick Bentle             Maumee  OH          59      478      27:47.7    5:33/K
       9    John Fuller             Northolmsted  OH    59      501      28:04.6    5:37/K
      10    Peter Kinzly            North Olmsted  OH   58      529      28:27.9    5:41/K
      11    James E Young           Shaker Heights  OH  59      535      28:47.3    5:45/K
      12    James Valenti           Novely  OH          55      543      28:56.1    5:47/K
      13    Frank Richnavsky        Garrettsville  OH   56      585      29:46.8    5:57/K
      14    Bill Hudson             Cleveland  OH       58      598      30:10.4    6:02/K
      15    Robert Starek           Lakewood  OH        55      617      30:45.8    6:09/K
      16    Alfred Lerch            Wilmington  NC      58      679      32:42.1    6:32/K
      17    Don Kalchert            Northfield  OH      57      684      32:44.2    6:33/K
      18    Joel Slater             Kent  OH            58      702      33:21.5    6:40/K
      19    Gary Fix                Rocky River  Ohio   58      709      33:39.5    6:44/K
      20    Jim Rykaceski           Ravenna  OH         56      717      34:05.2    6:49/K

Men 60 and over
      1    Pete Fickert            Akron  OH           63       89      20:53.7    4:11/K
       2    Tom Mitchell            Akron  OH           60      160      22:30.2    4:30/K
       3    Dale Sherry             Amherst  OH         62      206      23:30.8    4:42/K
       4    Bill Burkley            Parma  OH           60      255      24:13.7    4:51/K
       5    William Gosline         Toledo  OH          61      311      25:10.6    5:02/K
       6    Jim Herget                                  60      380      26:14.8    5:15/K
       7    Neil Sharp              Willoughby  OH      65      390      26:24.3    5:17/K
       8    Vern Burger             Aurora  OH          65      503      28:05.7    5:37/K
       9    Dick Torlina            MacEdonia  OH       61      518      28:16.3    5:39/K
      10    Roger Boyle             Westfield Center  O 66      547      28:59.4    5:48/K
      11    Willie Bruwer                               62      559      29:10.4    5:50/K
      12    Jack Streicher          Toledo  OH          68      675      32:38.1    6:32/K
      13    Gary Hitsman            Parma  OH           62      728      34:38.0    6:56/K
      14    Paul Seifert            Butler  OH          63      740      34:54.0    6:59/K
      15    Bob Barnhart                                70      772      37:10.1    7:26/K
      16    Jerome Krayzel          Parma  OH           64      779      38:55.9    7:47/K

Women 14 & Under
       1    Tasha Smith             North Royalton  OH  14      121      21:42.7    4:20/K
       2    Melanie Frank           Novelty  OH         14      236      23:59.2    4:48/K
       3    Jahan Zuberi            Avon Lake  OH       13      274      24:26.6    4:53/K
       4    Ashley Hackett                              13      374      26:11.6    5:14/K
       5    Amber Johnson           Morristown  TN      14      416      26:45.3    5:21/K
       6    Participant  1224                            1      460      27:38.3    5:32/K
       7    Kaitlyn Kisiday                             14      466      27:40.5    5:32/K
       8    Danielle Liszka         Avon Lake  OH       11      483      27:50.3    5:34/K
       9    Jenner Tekarcic                              1      499      28:01.7    5:36/K
      10    Deven Karr                                  12      538      28:48.9    5:46/K
      11    Alyssa Vah              Mentor  OH          13      571      29:28.4    5:54/K
      12    Elizabeth Kiatsas                           14      606      30:25.4    6:05/K
      13    Participant  1222                            1      612      30:33.3    6:07/K
      14    Lauren Laird            Mentor  OH          14      640      31:24.5    6:17/K
      15    Jaime Larsen            Strongsville  OH    11      703      33:25.8    6:41/K
      16    Madison Kawiecki        Strongsville  OH    11      704      33:26.6    6:41/K
      17    Keirstin Longstreet                         12      713      33:55.5    6:47/K
      18    Brittany Bucer                              11      731      34:41.7    6:56/K
      19    Taylor Hunt             Valley City  OH     12      749      35:35.5    7:07/K
      20    Andrea Larsen           Strongsville  OH     8      757      36:07.8    7:13/K
      21    Stephanie Barry         Stow  OH             8      781      40:54.7    8:11/K
      22    Alyssa Murvin           Plano  TX           10      785      42:15.9    8:27/K
      23    Joyce Senney            Cleveland  OH        1      791      44:55.1    8:59/K

Women 15 to 19
       1    Katie Ickes             Avon Lake  OH       17       58      19:42.5    3:56/K
       2    D'Arcy Hlavin           Berea  OH           17       82      20:40.5    4:08/K
       3    Janelle Mahowald        Parma  OH           16       87      20:52.8    4:10/K
       4    Brittany Busse          North Olmsted  OH   15      101      21:11.0    4:14/K
       5    Krysten Kovach          Parma  OH           16      110      21:20.7    4:16/K
       6    Katie White             Berea  OH           16      129      21:53.3    4:23/K
       7    Randi Robertson                             17      150      22:21.0    4:28/K
       8    Kristin Ehasz           Bay Village  OH     19      171      22:45.4    4:33/K
       9    Cassandra Kohler        North Royalton  OH  15      177      22:55.1    4:35/K
      10    Jenny Adams                                 17      181      22:59.1    4:36/K
      11    Cassie Calvert          Strongsville  OH    15      183      23:01.3    4:36/K
      12    Crystal Allen           Medina  OH          17      212      23:35.5    4:43/K
      13    Emily Sink                                  15      227      23:46.9    4:45/K
      14    Kaylee Terwoord         Berea  OH           16      242      24:03.8    4:49/K
      15    Alyssa Molnar           Avon Lake  OH       15      245      24:05.6    4:49/K
      16    Sarah Frischmann                            19      254      24:12.1    4:50/K
      17    Julie Hardgrove                             15      271      24:25.2    4:53/K
      18    Lauren Szymanski        Valley City  OH     19      284      24:41.1    4:56/K
      19    Rachel Cooper                               18      383      26:17.1    5:15/K
      20    Julie Pelligrino        Naperville  IL      15      430      27:01.0    5:24/K
      21    Jenna MacE              Avon Lake  OH       16      437      27:09.2    5:26/K
      22    Alanna Kawiecki         Strongsville  OH    16      489      27:53.3    5:35/K
      23    Sarah Mullee            Bay Village  OH     15      552      29:04.9    5:49/K
      24    Julia Mutere            Hiram  OH           15      588      29:48.4    5:58/K
      25    Kasey Kalchert          Northfield Ctr.  OH 16      685      32:44.3    6:33/K

Women 20 to 24
       1    Christy Paine           Mentor  OH          24       63      19:56.9    3:59/K
       2    Shelby Johnson          Cleveland Heights   24      133      22:02.1    4:24/K
       3    Celeste Polito                              23      142      22:09.9    4:26/K
       4    Kate Mone                                   21      147      22:18.3    4:28/K
       5    Megan Swansinger        Cleveland  OH       23      165      22:36.5    4:31/K
       6    Ashley Dickinson        Akron  OH           20      167      22:37.4    4:31/K
       7    Mandy Kidder            Kent  OH            21      205      23:30.6    4:42/K
       8    Katy Willis             Westlake  OH        21      238      24:00.1    4:48/K
       9    Cassandra Helton        Kent  OH            21      252      24:10.9    4:50/K
      10    Beth Powers             Medina  OH          23      283      24:40.1    4:56/K
      11    Kerri Kalchert          Northfield  OH      23      301      25:02.0    5:00/K
      12    Erin Inks                                   24      315      25:13.8    5:03/K
      13    Carrie Kishmarton       Broadview Heights   23      340      25:42.7    5:08/K
      14    Lauren Widett           Cleveland  OH       24      422      26:52.4    5:22/K
      15    Jessica Gross           Westlake  OH        22      427      26:59.7    5:24/K
      16    Kimberly Thomson        Westerville  OH     23      447      27:20.9    5:28/K
      17    Sarah Radwanick         Mentor  OH          20      455      27:32.5    5:30/K
      18    Ashley Rykaceski        Ravenna  OH         23      519      28:16.8    5:39/K
      19    Leigh Kaminski          Strongsville  OH    24      526      28:20.4    5:40/K
      20    Maureen Foley           Cleveland  OH       24      536      28:47.8    5:45/K
      21    Allison Carney          Tallmadge  OH       21      563      29:21.7    5:52/K
      22    Emily Scheetz           Berea  OH           21      584      29:45.9    5:57/K
      23    Laura Guzowski          Fairview Park  OH   24      608      30:26.6    6:05/K
      24    Mandy Adams             Strongsville  OH    24      630      31:06.9    6:13/K
      25    Betsy Gombas            Strongsville  OH    24      632      31:08.7    6:14/K
      26    Natalie Nicholas        Cleveland  OH       24      641      31:25.3    6:17/K
      27    Audrey Wayton           Lorain  OH          21      672      32:25.4    6:29/K
      28    Bridget Morrissey       Shaker Hts  OH      22      695      33:04.1    6:37/K
      29    Tracy Wolffrum          Cleveland  OH       24      700      33:16.2    6:39/K
      30    Stacey Carr             Rocky River  OH     22      726      34:31.5    6:54/K
      31    Sarah Cannon                                22      729      34:39.5    6:56/K
      32    Bonnie Barbato                              23      730      34:40.0    6:56/K
      33    Leann Starlin                               23      745      35:20.0    7:04/K
      34    Laura Fell                                  24      770      36:54.5    7:23/K
      35    Jackie Skupski          Akron  OH           24      778      38:46.6    7:45/K

Women 25 to 29
       1    Tracy Meder             Akron  OH           26       56      19:39.5    3:56/K
       2    Marissa Famiano         North Olmsted  OH   29       80      20:36.4    4:07/K
       3    Kate Bilinski           Norton  OH          25       90      20:54.9    4:11/K
       4    Kelly McCrone           Brooklyn  OH        29       98      21:07.0    4:13/K
       5    Nicole Calabrese        Cleveland  OH       29      120      21:37.7    4:19/K
       6    Leah Kratsas            Strongsville  OH    28      162      22:35.4    4:31/K
       7    Julie Cummings          Cuyahoga Falls  OH  29      174      22:52.8    4:34/K
       8    Shelly Martin           Chicopee  MA        27      225      23:45.7    4:45/K
       9    Amanda Little                               29      256      24:13.9    4:51/K
      10    Jennifer Kopkas         Twinsburg  OH       25      258      24:14.8    4:51/K
      11    Heather Seibel          Cleveland  OH       25      270      24:24.6    4:53/K
      12    Nicole Mignogna         Willowick  OH       25      273      24:25.9    4:53/K
      13    Margaret Lapharn                            26      299      25:01.3    5:00/K
      14    Chris Ziedonis                              29      309      25:08.9    5:02/K
      15    Meredith Hill           Lakewood  OH        27      345      25:48.9    5:10/K
      16    Jennifer Toth           Rocky River  OH     27      348      25:50.3    5:10/K
      17    Erin Stacey             Solon  OH           25      364      26:05.8    5:13/K
      18    Tekara Ray              Cleveland  OH       28      394      26:28.5    5:18/K
      19    Kristin Rop                                 28      419      26:46.7    5:21/K
      20    Kelly Timmerman         Parma  OHIO         25      436      27:08.1    5:26/K
      21    Peg Malony                                  27      440      27:13.5    5:27/K
      22    Kimberly Juhas          Lakewood  OH        27      461      27:39.1    5:32/K
      23    Whitney Abramic         Chicago  IL         28      480      27:48.8    5:34/K
      24    Sara Verderber          Rocky River  OH     26      485      27:51.7    5:34/K
      25    Melissa Gundic          Euclid  OH          25      493      27:54.9    5:35/K
      26    Jennifer Mohr           Painesville Twp.  O 27      495      27:57.9    5:35/K
      27    Heather Simpson         Mentor  OH          28      497      28:00.4    5:36/K
      28    Sara Coles              Westlake  OH        29      502      28:05.6    5:37/K
      29    Nicole Morris           Lakewood  OH        27      516      28:15.6    5:39/K
      30    Linda Ochs              North Ridgeville  O 27      523      28:18.3    5:40/K
      31    Jill Kinzly             Chicago  IL         27      528      28:25.7    5:41/K
      32    Emily Carl              Olmsted Falls  OH   27      544      28:56.8    5:47/K
      33    Kathleen Gonakis        Euclid  OH          25      551      29:03.8    5:49/K
      34    Jennifer Wilson         Cleveand Heights  O 25      566      29:24.7    5:53/K
      35    Jennifer Stamper        Westlake  OH        28      568      29:26.0    5:53/K
      36    Michelle Rucinski       Chardon  OH         26      574      29:32.4    5:54/K
      37    Jennifer Stakes         Twinsburg  OH       29      580      29:40.0    5:56/K
      38    Stacy Cianciolo                             25      583      29:44.9    5:57/K
      39    Charlotte Elek          Mentor  OH          28      586      29:47.0    5:57/K
      40    Michele Bangayan        Brecksville  OH     29      599      30:11.2    6:02/K
      41    Carolline Turnbull      Northfield  OH      28      604      30:19.7    6:04/K
      42    Kristen Miller                              27      605      30:23.8    6:05/K
      43    Martha Chitwood         Cleveland  OH       27      609      30:28.7    6:06/K
      44    Candice Solar           Brunswick  OH       28      627      31:00.3    6:12/K
      45    Kendra Prince                               29      643      31:26.7    6:17/K
      46    Kari Wittmer            North Canton  OH    28      659      32:00.1    6:24/K
      47    Molly Holzheimer        Cleveland  OH       25      671      32:18.3    6:28/K
      48    Jessica Lerch           Lakewood  OH        28      676      32:41.5    6:32/K
      49    Katie Kadlubak          Bay Village  OH     28      683      32:43.4    6:33/K
      50    Susan Morella           Parma  OH           28      689      32:52.9    6:34/K
      51    Kristin Morrissey       Shaker Hts  OH      26      694      33:03.5    6:37/K
      52    Olja Kavaja             Cleveland  OH       25      706      33:31.1    6:42/K
      53    Maya Parker                                 28      707      33:34.8    6:43/K
      54    Lindsay Hill                                28      712      33:53.1    6:47/K
      55    Chika Okoro             Tallahassee  FL     25      727      34:32.5    6:54/K
      56    Brenda Patterson        North Royalton  OH  27      746      35:20.3    7:04/K
      57    Erin Smith                                  25      771      36:54.9    7:23/K
      58    Aimee Puin              Lakewood  OH        26      773      38:11.4    7:38/K
      59    Jennifer Hood           Westlake  OH        29      775      38:21.5    7:40/K
      60    Serena Wong             Cleveland  OH       28      777      38:45.8    7:45/K
      61    Melissa McCreight       Euclid  OH          29      784      42:14.5    8:27/K
      62    Gina Pendley            Brooklyn  OH        29      786      43:18.7    8:40/K
      63    Bianca Alexander        Naperville  IL      26      789      44:15.1    8:51/K

Women 30 to 34
       1    Cindy Blackstock                            32       92      20:57.0    4:11/K
       2    Jennifer Welfley        Beachwood  OH       33      144      22:14.0    4:27/K
       3    Brigit Inks                                 30      173      22:51.2    4:34/K
       4    Gina Warnke             Oak Harbor  OH      31      194      23:15.3    4:39/K
       5    Christina Tartabini     Sagamore Hills  OH  30      260      24:15.9    4:51/K
       6    Carrie Brunelli         Lakewood  OH        30      323      25:21.6    5:04/K
       7    Lisa Galganski                              31      331      25:28.1    5:06/K
       8    Ellen McFadden          Strongsville  OH    32      338      25:39.7    5:08/K
       9    Gretchen Hluch          Mantua  OH          30      344      25:47.7    5:09/K
      10    Ang Kaminski                                30      376      26:12.8    5:14/K
      11    Jennifer Priem          Sagamore Hills  OH  30      403      26:33.8    5:19/K
      12    Maria Kerekes           South Euclid  OH    32      406      26:35.5    5:19/K
      13    Kelly Perry                                 32      407      26:36.4    5:19/K
      14    Angel Grant             Bedford  OH         31      441      27:14.5    5:27/K
      15    Meg Grealis             Westlake  OH        30      444      27:18.1    5:28/K
      16    Marie Hurd              Warren  OH          30      451      27:28.7    5:30/K
      17    Maria Coletta           Fairview Park  OH   30      472      27:44.7    5:33/K
      18    Katy McNamee            Rocky River  OH     30      474      27:45.2    5:33/K
      19    Kathie Noe              West Salem  OH      34      506      28:08.7    5:38/K
      20    Heather Hatcher         Van Wert  OH        32      510      28:13.3    5:39/K
      21    Jennifer Dietz          Lakewood  OH        34      513      28:14.8    5:39/K
      22    Maryann Rist            Cleveland  OH       31      522      28:17.6    5:39/K
      23    Dawn Imler              Kent  OH            34      546      28:57.9    5:47/K
      24    Terese Zupsansky                            32      554      29:06.5    5:49/K
      25    Lauren Bruwer           Cleveland  OH       31      555      29:07.6    5:49/K
      26    Sophia Czyzynski        Willowick  OH       33      565      29:23.8    5:53/K
      27    Andrea Fishman          Solon  OH           32      581      29:43.0    5:57/K
      28    Lynn Havasi             Niles  OH           34      590      29:50.3    5:58/K
      29    Nefertiti Peterson                          34      592      30:03.3    6:01/K
      30    Michelle Moore                              31      601      30:15.1    6:03/K
      31    Georgina Monchak        Brook Park  OH      31      622      30:50.4    6:10/K
      32    Mary Sponseller         Fairview Park  OH   32      626      30:54.1    6:11/K
      33    Lynette Falkowski       Olmsted Falls  OH   34      650      31:40.1    6:20/K
      34    Nora McClaren           Copley  OH          34      655      31:51.7    6:22/K
      35    Kathryn Milligan        Copley  OH          34      656      31:52.1    6:22/K
      36    Karen Sparks            Norwalk  OH         32      690      32:54.4    6:35/K
      37    Tracey Longstreet       Timberlake  OH      33      715      33:56.2    6:47/K
      38    Carrie Dachtler         Brunswick  OH       33      718      34:10.8    6:50/K
      39    Kelli Curtis                                31      725      34:30.1    6:54/K
      40    Christine Tetkowski                         30      732      34:42.2    6:56/K
      41    Michelle Dugan          Cuyahoga Falls  OH  30      733      34:48.9    6:58/K
      42    Janet Spreen            Lakewood  OH        30      739      34:53.0    6:59/K
      43    Christine Ruggiero      Strongsville  OH    34      741      35:01.5    7:00/K
      44    Michele Shuler          Willoughby  OH      34      756      36:04.9    7:13/K
      45    Angela Cook             Wadsworth  OH       30      758      36:09.0    7:14/K
      46    Denise Elliott          Orange Village  OH  30      765      36:40.4    7:20/K
      47    Jenny Suplita           Brunswick Hills  OH 32      787      44:12.9    8:50/K
      48    Maureen Ashdown         Fairview Park  OH   34      793      46:02.8    9:12/K

Women 35 to 39
       1    Sandy Hall              Brunswick  OH       36       38      18:46.3    3:45/K
       2    Ann Gaydosh Mandel                          35       86      20:46.2    4:09/K
       3    Michele Fortuna         Highland Hts.  OH   39      139      22:08.2    4:26/K
       4    Joann Miller            Twinsburg  OH       36      169      22:41.6    4:32/K
       5    Tiffany Gibson          Strongsville  OH    37      186      23:04.5    4:37/K
       6    Robin Kane              Avon  OH            38      217      23:37.4    4:43/K
       7    Pamela Baach            Medina  OH          37      267      24:22.2    4:52/K
       8    Shelley Ludwig          Cleveland  OH       35      320      25:20.7    5:04/K
       9    Kimberly Aurand         Berea  OH           35      326      25:23.8    5:05/K
      10    Kelly Royak             North Olmsted  OH   35      353      25:54.4    5:11/K
      11    Kim Beegan              North Olmsted  OH   39      368      26:07.2    5:13/K
      12    Becky Uszak             Avon Lake  OH       37      373      26:10.5    5:14/K
      13    Audra Bennett                               37      385      26:18.4    5:16/K
      14    Jodi Oneill             North Royalton  OHI 37      386      26:20.2    5:16/K
      15    Dana Mayo               Parma  OH           38      400      26:32.7    5:18/K
      16    Marilyn Threat          Cleveland  OH       37      459      27:37.3    5:31/K
      17    Kosanne Stokes          Shaker Hts  OH      39      463      27:39.7    5:32/K
      18    Heidi Spangler          Parma  OH           37      467      27:41.2    5:32/K
      19    Kristi Krych            Highland Hts.  OH   35      471      27:44.1    5:33/K
      20    Heather Bellian         Maumee  OH          35      491      27:54.4    5:35/K
      21    Debbie Korodi           MacEdonia  OH       37      534      28:46.8    5:45/K
      22    Linda Ciritovic         North Royalton  OH  35      539      28:52.3    5:46/K
      23    Rebecca Cartwright                          38      558      29:09.1    5:50/K
      24    Rebecca Muratori        Huron  OH           38      562      29:16.9    5:51/K
      25    Kim Gonzalez            Finksburg  MD       38      573      29:29.5    5:54/K
      26    Lynn Milicevic          Brunswick  OH       38      625      30:53.2    6:11/K
      27    Callie Smith            Cleveland  OH       37      638      31:20.6    6:16/K
      28    Courtney Deoreo         Cleveland  OH       39      665      32:10.0    6:26/K
      29    Janeen Kastner          Strongsville  OH    38      668      32:15.1    6:27/K
      30    Lisa Kline              Kent  OH            38      669      32:16.2    6:27/K
      31    Pamela Zelonis          Lakewood  OH        35      670      32:17.2    6:27/K
      32    Meg Jeffers             Bay Village  OH     36      680      32:42.6    6:32/K
      33    Margaret Barzellato     Kent  OH            35      682      32:43.1    6:33/K
      34    Sue Bewley                                  39      688      32:48.1    6:34/K
      35    Michelle Briehl         South Euclid  OH    36      696      33:04.8    6:37/K
      36    Lisa Empkey             Cleveland  OH       36      710      33:39.8    6:44/K
      37    Ann Zabkar              Seven Hills  OH     36      724      34:21.5    6:52/K
      38    Melissa Malley          Westlake  OH        36      734      34:49.9    6:58/K
      39    Robinlyn Larmore        Huntersville  NC    36      735      34:50.6    6:58/K
      40    Denise Salerno          South Euclid  OH    35      752      35:40.9    7:08/K
      41    Kim Salerno             Richmond Heights  O 38      754      35:59.5    7:12/K
      42    Julie Muzyczka          Hinckley  OH        35      760      36:14.2    7:15/K
      43    Kristin Anderson        Olmsted Twp.  OH    37      761      36:15.5    7:15/K
      44    Renee Vale              North Royalton  OH  36      774      38:16.1    7:39/K

Women 40 to 44
       1    Susan Borawski          Sharon  PA          41      119      21:35.5    4:19/K
       2    Pam Hoffman             Berea  OH           43      168      22:40.1    4:32/K
       3    Cheryl Poorman          Seven Hills  OH     44      195      23:16.4    4:39/K
       4    Lisa Molnar             Avon Lake  OH       41      196      23:17.5    4:39/K
       5    Sandra Sheehy           N. Attleboro  MA    40      204      23:28.7    4:42/K
       6    Anna Hyland             Lakewood  OH        40      263      24:19.1    4:52/K
       7    Barbara Bruewing                            42      305      25:03.7    5:01/K
       8    Debbie Bonezzi          Medina  OH          44      333      25:32.1    5:06/K
       9    Eileen Hodges                               40      359      26:02.5    5:12/K
      10    Joni Androne            North Olmsted  OH   41      420      26:48.9    5:22/K
      11    Helga Wright            Chesterland  OH     44      448      27:23.1    5:29/K
      12    Carol Maxwell           North Olmsted  OH   41      453      27:31.4    5:30/K
      13    Nina Dechant            Westlake  OH        43      470      27:42.8    5:32/K
      14    Lori Dersi              North Ridgeville  O 42      490      27:53.9    5:35/K
      15    Ann Streza              Amherst  OH         43      525      28:19.0    5:40/K
      16    Dawn Marker             Powell  OH          44      542      28:55.8    5:47/K
      17    Barb Vizy                                   40      578      29:38.9    5:56/K
      18    Amy Mutere              Hiram  OH           44      611      30:31.6    6:06/K
      19    Kathy MacKay            Highland Heights  O 41      635      31:14.5    6:15/K
      20    Laura McDonald          Cleveland Heights   44      648      31:33.9    6:19/K
      21    Juliana Watson          Ashland City  TN    44      662      32:04.6    6:25/K
      22    Pamela Slogar           Cleveland  OH       42      667      32:14.0    6:27/K
      23    Tracy Debarr            Lakewood  OH        40      693      32:59.8    6:36/K
      24    Ellena Muraco           Parma  OH           43      701      33:19.8    6:40/K
      25    Connie Kawiecki         Strongsville  OH    42      705      33:29.1    6:42/K
      26    Jackie Jackson          Cleveland  OH       40      722      34:17.1    6:51/K
      27    Alice Dugal             S. Euclid  OH       42      743      35:18.5    7:04/K
      28    Catherine Larsen        Strongsville  OH    40      759      36:09.9    7:14/K
      29    Nilda Quintana          Bay Village  OH     40      764      36:37.4    7:19/K
      30    Jody Basich             Westlake  OH        42      776      38:22.4    7:40/K

Women 45 to 49
       1    Sue Billhardt           Perry  OH           48      336      25:37.6    5:07/K
       2    Debi Willis             Westlake  OH        49      358      26:01.6    5:12/K
       3    Dee McGory                                  46      370      26:09.0    5:14/K
       4    Diana Storozuk          MacEdonia  OH       47      388      26:21.6    5:16/K
       5    Cindy Smith             Fairview Park  OH   47      397      26:30.9    5:18/K
       6    Kathleen Heller         State College  PA   48      414      26:40.1    5:20/K
       7    Carol Polakowski        Fairport Harbor  OH 48      424      26:54.9    5:23/K
       8    Mary Ward               Liverpool  NY       47      426      26:56.6    5:23/K
       9    Cindi Terwoord          Berea  OH           48      458      27:36.2    5:31/K
      10    Mo Hlavin               Berea  OH           46      475      27:45.7    5:33/K
      11    Carol Wilke             Hudson  OH          47      487      27:52.2    5:34/K
      12    Susan Frank                                 46      504      28:07.4    5:37/K
      13    Dawn Brochetti          Euclid  OH          46      550      29:02.4    5:48/K
      14    Wendy Suehrstedt        Durham  ME          47      582      29:43.7    5:57/K
      15    Susan Hale              Cuyahoga Falls  OH  47      618      30:45.9    6:09/K
      16    Gale Connor             Seven Hills  OH     46      657      31:53.7    6:23/K
      17    Marie Miller            Broadview Heights   45      686      32:45.2    6:33/K
      18    Maureen Scullin         Cleveland  OH       46      711      33:48.5    6:46/K
      19    Jackie Loomis           Stow  OH            48      719      34:14.3    6:51/K
      20    Barb Hammer             Strongsville  OH    45      755      36:00.1    7:12/K

Women 50 to 54
       1    Carol Sockal            Brunswick  OH       52      319      25:19.5    5:04/K
       2    Laura Knowles           Cleveland  OH       53      415      26:42.0    5:20/K
       3    Paula Baranuk           North Royalton  OH  53      421      26:51.5    5:22/K
       4    Linda Shaw              Cleveland  OH       51      425      26:55.7    5:23/K
       5    Brenda Cassidy          Canton  OH          50      509      28:11.1    5:38/K
       6    Janeen Frank            Novelty  OH         52      517      28:16.2    5:39/K
       7    Mj Pugliese                                 52      595      30:07.6    6:01/K
       8    Diane Oakes             Lakewood  OH        51      616      30:44.5    6:09/K
       9    Jean Becker             Broadview Hts.  OH  53      619      30:46.7    6:09/K
      10    Donna Stanfield         Eastlake  OH        50      658      31:55.1    6:23/K
      11    Linda Mezzulo           Brooklyn  OH        54      661      32:03.4    6:25/K
      12    Carol Blauman                               54      673      32:30.2    6:30/K
      13    Lynn Seifert            Butler  OH          54      737      34:52.0    6:58/K
      14    Debra Dahmen            Sandusky  OH        50      763      36:27.1    7:17/K
      15    Karen Verderber         Euclid  OH          54      790      44:27.9    8:53/K

Women 55 to 59
       1    Jennifer EMcH           Orrville  OH        56      277      24:28.1    4:54/K
       2    Marilyn Richards        Avon  OH            57      560      29:13.6    5:51/K
       3    Deborah Lampeter        Mentor  OH          55      620      30:48.1    6:10/K
       4    Patricia Lerch          Wilmington  NC      58      678      32:42.1    6:32/K
       5    Chaleaw Wachowicz       Brecksville  OH     58      762      36:25.2    7:17/K

Women 60 and over
       1    Therese Fanelli         Medina  OH          74      623      30:51.3    6:10/K
       2    Roann Friend            Wadsworth  OH       64      624      30:52.3    6:10/K
       3    Jane Zbinden            Toledo  OH          62      748      35:25.5    7:05/K